Наблюдава се "пълен разнобой" в това коя партия с кого би управлявала, какво би предложила и по каква управленска формула и това е най-голямата опасност - до урните да отидат най-твърдите ядра, което неминуемо увеличава радикалния вот и прави още по-трудно съставянето на правителство. Това мнение изрази пред БНР Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч".
"При ниска избирателна активност както националистическите партии, така и тези, които са по-радикални – техният глас започва да тежи много повече, а крайни послания започват за придобиват много по-голяма тежест, измествайки други, много по-принципни различия. В ситуация на изключително голяма социална изнервеност, на нестабилност, в която витаят различни обществени страхове, е много лесно една ситуация да се преекспонира и да се превърне във фактор."
По сюжетите с енергията и войната като радикални разделителни линии довчерашните съюзници имат различни позиции, което допълнително обърква хората, отбеляза социологът.
"В едно партиите са съюзници, в друго са на радикално различни позиции. Това не способства за създаване на ясна линия, по която хората да определят своя вот", смята Димитрова.
Избирателите на ПП и на БСП много ясно разчитат в действията на служебния кабинет ясна предизборна кампания и ясни послания, насочени и към двете партии, посочи в анализа си тя, като се позова на социологически наблюдения и данни.
Служебният кабинет има задача да създаде баланс и умиротворяване, а виждаме обратното – налага се визия за по-дългосрочно управление, смята тя.
"Служебният кабинет се държи не като преходен кабинет, а като активен участник в предизборната кампания, което вече е на ръба на конституционните правомощия и задава най-малкото усещането, че се готви да остане по-дълго на власт", посочи социологът.
Според Димитрова президентското управление играе по два сюжета: по отношение на ПП – "аз ви създадох, но аз ще ви унищожа", а относно БСП – "вие ме създадохте, но аз ще ви унищожа".
Като голямата въпросителна за политическата ни система се очертава това "дали волно или неволно България няма да върви към ерозиране на партийно-политическата система и засилване на президентските правомощия", подчерта Боряна Димитрова. Тя нарече това сериозен урок за партиите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург