Не искам замяната на военна техника да ни е основен приоритет. Ние не сме търговци - не даваме оръжие, за да получим друго. Ключовият морален мотив е да застанем на страната на справедливостта, на страната на жертвата. Трябва да сме съпричастни с това и това дава силата на това решение.
Това заяви пред БНТ бившият началник на отбраната и бивш депутат от ГЕРБ ген. Константин Попов по повод приетото от Народното събрание проекторешение за "оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна и укрепване на отбранителните способности на България".
Финално: След 4 часа дебат депутатите решиха да пратим оръжие на Украйна
Той оцени положително решението България да предостави военна помощ на Украйна. По думите му силата на това решение е, че е свързало думите с делата. Според него основният политически момент в изпращането на военна помощ е ангажиментът на България да помогне на жертвата, а не на агресора.
"Това какво оръжие и кога ще предоставим, е отделен въпрос и тук има много политически спекулации. Тежката техника, която евентуално ще предоставим, трябва да отговаря на три условия: украинците да я искат, да е технически изправна и да не засяга основни отбранителни способности на Българската армия. Затова Министерство на отбраната има време да вземе решение, да се обсъжда в комисията по отбрана и в рамките на месец да вземе решение", обясни ген. Константин Попов.
Той изтъкна, че страната ни е член на НАТО и в този контекст няма как да заема неутрална позиция. Попов подчерта, че тезата за неутралитета се използва за вътрешнополитически цели:
"Ние не сме в неутрална държава, а в отбранителен съюз. За да си неутрален няма как и другите да те считат за такъв. Не може да си неутрален в ситуация, от която страда целият свят. (...) Тази неутралност пречи на правилните решения за това какво трябва да правиш и в икономиката, и в политиката, и в сферата на отбранителните способности. Тази неутралност се ползва за вътрешни политически сили. Гордо да заявиш, че си миролюбец. Това е миролюбието на Чембърлейн, който отстъпва пред Хитлер."
По думите му, ако се поддадем на страха, внушаван от Русия, ще загубим чувството си за справедливост и ценностната си система. Константин Попов прогнозира, че скоро няма да бъде постигнат мир между Русия и Украйна.
Той очаква, че въпреки трудностите в отношенията между Швеция и Турция, Швеция и Финландия скоро ще станат членки на НАТО:
"Швеция и Финландия искат да са част от отбранителния съюз, защото виждат, че тази война, ако бъде спечелена от Путин, може да отвори кутията на Пандора. Оптимист съм за приемането им макар и трудно, и с доста преговори и совалки, смятам, че Швеция и Финландия ще станат членки на НАТО."
Българските служби за разузнаване и ДАНС трябва да бъдат ресурсно подсигурени и да им бъдат поставени правилните задачи, каза още ген. Попов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1220
3
07.11 2022 в 13:11
Ама той Винкело е бил ЗКПЧ, бе.
55
2
07.11 2022 в 12:57
Посрещнали са ги еин файтон лумпени дупедавци като тебе. Дето не са знаели за какво става въпрос. После даже и те са си скубали косите, ама... :D
-5427
1
07.11 2022 в 11:30
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Банско откри ски сезона с Марк Жирардели и Михаел Валхофер (СНИМКИ)
Путин се закани да унищожи Украйна след нападението с дрон в Казан
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)