Бившите македонски президенти Бранко Цървенковски и Георге Иванов се обявиха срещу договора за добросъседство с България по време на днешната тържествена конференция на Македонската академия на науките и изкуствата.
Темата на форума беше „Съвременната македонска държава – два етапа в процеса на нейното формиране и развитие: 1941-1991/1991-2021“.
Цървеновски заяви, че е важно да се направи разграничение между Преспанския договор с Гърция и договора за добросъседство с България.
По думите му Преспанският договор с Гърция все пак е избор на „по-малкото зло“, като по този начин е бил затворен труден въпрос.
„Споразумението с България не само не затвори нито един въпрос, а напротив – отвори кутията на Пандора и създаде основата за цяла поредица искания от България. Тези искания проникват до толкова голяма степен в националната ни идентичност и история, че компромисът просто е невъзможен“, категоричен е Бранко Цървенковски.
От своя страна бившият президент Георге Иванов се обяви както срещу договора за добросъседство с България, така и срещу Охридския и Преспанския договор. Той също така отправи обвинения за корупция към настоящата власт в Скопие, изтъквайки, че членството в НАТО не може да скрие тази "тъжна истина".
Иванов смята, че с Охридския договор от 2001 г. македонският народ е бил "понижен" до етническа група.
„Като президент често предупреждавах, че цената на такова решение е правно и историческо унищожаване на македонския народ. Въпросът за идентичността ще бъде решен чрез нейното унищожаване, като македонският народ бъде изтикан в политическа, историческа и правна бездна“, счита Георге Иванов.
А сегашното правителство се договоря с тези, които оспорват историческото ни право на самоопределение и съществуване. Никой няма право и не може да обръща фактите, за да променя истината. Това е срамно и жалко както за Македония, така и за македонците, заяви бившият президент.
Той смята, че с договора с България сегашното правителство на Македония иска да разреши въпроса така че да задоволи само българската страна:
"Това, което Македония получава в замяна, е самоунижение чрез деконструиране на собствената ни история. Вместо да бъде защитен, македонският език е изложен на атаки от тези, които се опитват да оказват натиск върху македонската идентичност, като изтрият езика ни"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма