Разполагането на натовски войски на територията на Румъния и изпращането на военни кораби в близост до Русия минава границата на допустимото. Това мнение изрази премиерът Бойко Борисов по повод намеренията на НАТО да разположи многонационална бригада в Румъния, като по този начин разшири присъствието си в Черно море със създаването на обща флотилия с участието на България и Турция.
В същото време НАТО има намерение да изпрати и четири многонационални батальона в балтийските страни и Полша за засилване на отбраната им срещу Русия.
Окончателното решение по този въпрос се очаква да бъде взето на срещата на върха на НАТО във Варшава на 8-9 юли.
"Като изпратим военните кораби като флотилия при руските кораби вече минава границата на това, което аз мога да допусна", коментира пред журналисти Борисов и обясни, че ако български министри са поемали ангажимент за присъединяване на български войски в Румъния, "ще има проблем с тях". Преди два дни военният министър обяви, че страната ни има готовност да прати до 400 военни в т. нар. "рамкова бригада", която ще е със състав от между 3000 и 5000 войници.
"Затова, чакам Ненчев да си дойде, и Дани Митов да си дойде и много ще ми е неприятно, ако те са поемали ангажимент. Президентската институция е друго. Те може да са поемали ангажимент, може да са говорили. Ние не се бъркаме в техните работи. Но, ако мои министри са давали напразно надежди без да ме информират по тази тема, ще има проблем с тях. Ще ги пратя на корабите да воюват те. Да видят колко е хубаво", каза Борисов.
Той допълни, че е разговарял с президента и премиера на Румъния по този въпрос, като им е обяснил, че разширяването на военното присъствие в Черно море би означавало военен конфликт:
"Казах му точно на румънския президент и преди седмица на моя румънски колега – българо-румънски учения всеки ден можем да правим. Може на Шабла да дойдете на ракетните учения, които правим, на всеки кораб ще се качим, ще махаме със знаменца, ще се разминаваме. Другото вече е пряко отиване към военен конфликт, защото тези, които са ястребите, не виждам дали първо ще си изпратят синовете там. Като изпратим военните кораби като флотилия при руските кораби вече минава границата на това, което аз мога да допусна".
Преди да изложи позицията си, Борисов направи ретроспекция на отношенията България-Русия в последната една година, като обясни, че той е отстоявал икономическите интереси на страната по повод газопровода „Южен поток“.
„Много добре знаете моята реакция, когато от Анкара президентът Путин и президентът Ердоган за една нощ или за един ден, „Южен поток“ го прекръстиха на „Турски поток“ и обиколиха България – навотска държава. Помните как нашите реактори в Белене тогава заминаха за натовска Турция и нито един мой съсед или колега не се обади в моя защита, когато президентът Путин ми размаха от Анкара пръст в присъствието на президента Ердоган. Паралелно с това, ние влязохме в тежък конфликт, когато трябваше да отстоим националните си интереси - и за Бургас-Александруполис, и за Южен поток, и за АЕЦ Белене ние бяхме повече от твърди. Няма други такива в Европа“, каза Борисов.
Той заяви, че страната ни е сред най-лоялните и „най-точните“ членове на НАТО и ЕС.
„Когато дойдоха колегите и за противоракетната отбрана, винаги съм твърдял, че исторически няма как България да бъде нападната от страна на Русия. Те имат друг тип действия на територията на България. Те са преди всичко икономически, които са били и срещу мен. Ние сме православни християни, имаме много общо между религията, културата и всичко останало. В същото време се заговори за флотилия. Флотилия означава ние да присъединим българските кораби към турските кораби, защото има такова споразумение от много отдавна. Казах на румънските колеги – аз искам да виждам в Черно море яхти, туристи, мир и любов, не искам по курортите ми да се разхождат военни фрегати напред и назад“, каза Борисов.
Той каза още, че с германския канцлер Ангела Меркел наскоро коментирали, че „хората в света са забравили какво е война“.
„И когато така дрънкат оръжия – айде, когато е по-далеч, иди-дойди, но когато на Бургас дислоцираме военни фрегати, самолетоносачи, или на Варна, по време на курортния сезон, това вече минава границата. Да, НАТО, имаме бази, участваме, абсолютно сме лоялни, но тук да се изправим директно ние и да го превърнем в територия на война... Защото руската страна към други може да е по-нервна, но това много ще я заболи, ако се направи от България. Когато е било за икономическите ни интереси, твърдо защитавам българската политика, но тази граница не трябва да се преминава. Ако народът мисли друго, ще ме свали и ще дойде някой по-войнолюбив, ще отиде да се бие. Аз не знам дали съм за мобилизационна възраст, ако мога да ходя на война, ще ми е по-добре“, каза още Борисов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
77927
47
16.06 2016 в 21:59
Ако си гласувала вече веднъж с + не можеш да пишеш повече плюсове и понякога вместо + се получава минус...
-10103
44
16.06 2016 в 19:34
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
77927
43
16.06 2016 в 18:23
25665
41
16.06 2016 в 16:26
25665
40
16.06 2016 в 16:20
"за първи път в историята на договора САЩ се позовава на член 5 на 12 септември 2001, в отговор на терористичните атаки на 11 септември 2001."
14389
39
16.06 2016 в 15:19
!!!!Божеее, "дрънкат оръжия"!?!-друго му дрънка!
" НА Бургас, НА Варна"???- така се говори НА село!Защото те ходят
НА София и НА Гърция...
Толкова махленски изказ е срам и за най-простия човек!
Последни коментари
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
Агенция ''Митници'' с награда от британското вътрешно министерство
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''