Забрана на строителството в непосредствена близост до защитените морски плажове и по-високи глоби за неправилно поставени преместваеми обекти и разрушаване на дюни, гласува Народното събрание на първо четене днес.
От 181 гласували народни представители "за" бяха 157, "против" - 8, а 16 се въздържаха. Законопроектът за изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие е внесен от Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски.
С измененията се забранява всякакъв вид строителство на 500 метра от границите на защитените плажове – Иракли, Карадере (Бяла) и Корал, както и да се увеличат санкциите за нарушителите, поставили неправомерно преместваеми обекти на територията на морските плажове - охраняеми и неохраняеми.
Солени глоби за нарушителите
Солени глоби грозят потенциалните нарушители. За всички, които нарушават правилата на територията на охраняем плаж, санкциите ще скочат от 1000 лв. до 5000 лв. при първо нарушение на от 6000 до 15 000 лв. При повторно нарушение глобата ще е в размер на от 18 000 до 30 000 лв.
Увеличават се санкциите и за поставилите неправомерно преместваеми обекти на неохраняеми плажове. До момента глобата бе от 5000 до 10 000 лв. при първо нарушение и от 10 000 до 50 000 лв. при повторно. Вносителите предлагат увеличение на от 6000 до 15 000 лв. при първо провинение и от 30 000 до 60 000 лв. при повторно.
Ще се наказва и влизането на територията на плажовете със "самодвижещи се, верижни машини". То ще се наказва с глоба от 1000 до 3000 лв. При повторно нарушение санкциите се увеличават от 6000 до 10 000 лв. При установено разрушаване на дюни на извършителя ще се налага глоба от 6000 до 15 000 лв. при първо нарушение и от 18 000 до 30 000 лв. при повторно нарушение.
Затваря се вратичка в досегашния закон
Според вносителите с предложените нормативни промени се затваря вратичка в досегашния закон. През 2008 г. НС е приело промени, с които е забранило застрояване на земите в зона А, която включва крайбрежната плажна ивица и територията с широчина 100 метра по хоризонтала от границите на морския бряг или на морските плажове.
Същевременно обаче в преходните и заключителни разпоредби на закона е записано, че забраната не се прилага за законно изградените и разрешени обекти, както и за одобряване на инвестиционни проекти по действащи подробни устройствени планове. Така терени към плажната ивица са били отчуждавани в частна полза.
Отговорник за преместваемите обекти става МРРБ
Вносителите също предлагат правата на министъра на туризма при одобрението на схемите за това какви преместваеми обекти са разрешени на територията на морските плажове да се прехвърлят на министъра на регионалното развитие. Петков, Борисов, Иванов и Пеевски аргументират решението с "липсата на обективен компетентен административен капацитет в Министерството на туризма за изготвяне и одобрение на устройствените схеми".
Според тях така ще е ясно, че Министерството на туризма отговаря за концесиите, а регионалното - за одобрението на схемите за поставянето на преместваемите обекти по Черноморието.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България