Даваме възможност на българския бизнес да си доставя газ, откъдето поиска най-евтино.
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов във видео, публикувано във Фейсбук профила му. Той е на посещения в компресорната станция "Расово" заедно с изпълнителния директор "Бургартрансгаз" Владимир Малинов.
Борисов попита работниците в станцията откъде са, а след като му отговориха, че са от Ирландия, премиерът възкликна: "Къде е Ирландия, къде е България" и допълни, че там са в "пълен локдаун".
Борисов попита колко струва един компресор и обясни, че е хубаво хората да знаят, че в станцията е абсолютно модернизирана с най-добрите компресори. По думите му инвестицията "само в компресорите" е 360 млн. лева.
"Най-важното, което е, че даваме възможност на българския бизнес на най-евтината цена, откъдето иска да си достави газ и да се транспортира. От трите милиарда, които можем да вкараме от Гърция, остават един милиард и нещо и другата част можем да я трансферираме. Щом изплатим инвестицията, можем да определяме капацитета в зависимост от това кой газ е най-евтин", каза премиерът.
Борисов разгледа станцията, административните сгради и халетата и се снима със служители на обекта. Минути след видеото на живо, премиерът качи и още едно за самата станция.
"Компресорната станция „Расово" по трасето на "Балкански поток" ще бъде оборудвана с 3 модерни компресорни агрегата", написа той. Те са от най-ново поколение, производство на американската компания Solar Turbines, която е лидер в сектора.
"Агрегатите са снабдени с ниско емисионни горивни камери, съответстващи на изискванията на екологичното законодателство. На обекта работят около 150 човека персонал на строителя, "Булгартрансгаз" ЕАД и строителния надзор. В началото на месец декември ще бъдат завършени всички строително-монтажни работи по площадката, пише още премиерът.
Други четири броя от същия вид компресорни агрегати от най-ново поколение е предвидено да бъдат монтирани и на КС "Нова Провадия". Агрегатите ще бъдат снабдени с ниско емисионни горивни камери и ще отговарят на всички изискванията на екологичното законодателство, съобщиха от правителствената пресслужба.
Общата стойност на договора за проектиране, доставка и изграждане на двете компресорни станции възлиза на близо 180 млн. евро.
Компресорните станции са ключови за реализацията на проекта „Разширение на газопреносната инфраструктура от българо-турската граница до българо-сръбската граница".
Изпълнението на проекта не спря дори по времето на извънредното положение заради пандемията от COVID-19, като се работи при спазване на противоепидемични мерки. Наред с това се полагат сериозни усилия за опазване на културното наследство като с мащабни археологически кампании не се допуска унищожаването на археологически ценности при строителството на газопровода, допълват от пресслужбата.
През настоящата и през изминалата година са проучени общо 87 обекта по трасето на Балкански поток, като най-важните резултати са от разкопките при с. Владиня и Летница. Общият размер на направените разходи за археологически проучвания са над 18 млн. лв.
Както газопроводът, така и съоръженията към него, след въвеждането им в експлоатация ще бъдат част от газопреносната система на България. Реализацията на проекта е от съществено значение за утвърждаването на страната ни като водещ търговски разпределителен център в региона и Европейския съюз.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
316
3
20.11 2020 в 14:08
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
2
20.11 2020 в 13:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
20699
1
20.11 2020 в 12:36
Последни коментари
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Пътнически самолет от Баку до Чечения се разби в Казахстан (видео)
Папата: Нека замлъкнат оръжията в измъчена Украйна! Да отворим вратата за преговорите
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия
Иван Костов: Имахме план за България. Но той беше саботиран
Stratfor: Няма как през 2025 г. да има траен мир в Украйна