Към момента като индикативна дата за прекратяване използването на въглища в България е 2038 г. Служебният кабинет все още не е изоставил варианта за договаряне с Еврокомисията и на дата за 2040 г. Решението за точната дата ще бъде ясно до края на тази седмица.
Това съобщи министър-председателят Стефан Янев в рамките на XV годишна среща на бизнеса с правителството.
Премиерът посочи, че България е сред най-въглеродно интензивните държави в ЕС и преходът към декарбонизация трябва да е плавен и справедлив. По думите му бизнесът и общините се нуждаят от помощ, за да се адаптират.
Министър-председателят изтъкна, че трябва да бъде разработена стратегия за прехода, която да бъде широко обсъдена в обществото и да бъде одобрена от българския парламент.
Зелената сделка
„Приветствам зелената идея като замисъл и необходима инвестиция в бъдещето. В същото време вярвам, че е неразумно и безотговорно да си затваряме очите пред предизвикателствата, пред които сме изправени по пътя на нейното реализиране. Проблемите, които в момента наблюдаваме на пазара на енергийните ресурси, са само част от импликациите в това отношение“, каза министър-председателят.
Премиерът изтъкна, че е необходимо както на национално, така и на наднационално ниво да се търсят общи решения за ограничаване на негативните социални и икономически последствия в хода на зеления преход:
„Тези решения следва да позволяват определена гъвкавост на националните държави да реагират своевременно, така че да защитят своите икономически и социални системи при неблагоприятни обстоятелства, каквито наблюдаваме в момента с цените на електроенергията и на ключови енергийни източници. Защитавайки националните системи, ние защитаваме и общата европейска система“
Янев е на мнение, че е време за корекции в парадигмата на Зелената сделка и в инструментариума за нейното прилагане, така че тя да доведе до желаните резултати в заложените времеви рамки:
„Не искам да бъда разбран погрешно – призивът за гъвкавост и корекции, които да неутрализират дефектите в концепцията, в никакъв случай не е абдикация от ангажимента ни към чиста енергия, към съхраняване на нашата природа, към постигането на климатична неутралност на ЕС. Дълбоко вярвам, че това е инвестиция в нашето общо бъдеще. Но по този път сме длъжни да вървим разумно, съхранявайки своята икономическа и социална жизненост, респективно своята национална сигурност“
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България