Качеството на демокрацията в България остава значително над равнището си отпреди пет години, но в последните 4 години страната ни не показва никакви признаци за подобрение и от 46-о място в класацията вече слезе на 47-а позиция.
И не само това, заради подобрението в показателите на държави от "третия" свят, България изостава в класацията и вече е след държави като Панама, Колумбия и Тринидад и Тобаго. Това става ясно от публикувания днес доклад за Световния индекс за демокрация на The Economist Intelligence Unit, цитиран от Economic.bg.
Докато през 2014 г. страната ни беше класирана на 55-о място сред всички 167 страни, обхванати от проучването, то през 2019 г. вече сме на 47-о място. Което изглежда като голям напредък, стига да не беше пропадане спрямо 2018 г., когато България стагнираше на 46-о място.
Когато България е „скочила“ от 55-ото място през 2014 г. на 46-о през 2015 г., в страната е било отчетено подобрение в следните показатели – работата на правителството и участието на гражданите в политическия живот. Впоследствие оценката за работата на правителство е продължавала да се покачва през годините, докато тази за политическото участие е останала без промяна.
Влошаване през годините е отчетено в политическата култура на обществото и в състоянието на гражданските свободи в страната ни.
В инфографиката на доклада България е отбелязана в категорията на страните с проблемна демокрация. Несъвършените, нелибералните демокрации – това са страните, където изборите са справедливи и свободни, основните граждански права се спазват, но имат проблеми, например нарушения на свободата на медиите. Тези държави имат значителни недостатъци в други демократични аспекти, в това число слабо развита политическа култура, ниско равнище на участие в политиката и проблеми във функционирането на управленската система.
Световният индекс за демокрация като цяло се е понижил от 5.48 пункта през 2018 г. до 5.44 пункта за миналата година. От The Economist Intelligence Unit отбелязват, че това е най-лошото равнище на индекса за света като цяло от създаването му през 2006 г. насам. Резултатът е дори по-лош от този през 2010 г., когато бе разгара на световната икономическа криза, когато показателят се понижи до 5.46 пункта.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
4I4ATA
Силяновска: Историческият спор с България не може да бъде причина за вето
230 млрд баксов
Работодателска организация: Пенсиите в България са твърде щедри
Moirae
Какво разказват местните медии за прякорите, които само МВР не знае
prikobzon
Камала Харис беше помолена да назове три добродетели на Тръмп, но не можа да посочи нито една