Много е важно декларациите да не останат само красиви думи, а да има конкретни действия за укрепване на нашите отбранителни способности, инвестиции за повишаване на този капацитет, и в човешкия ресурс. Необходимо е да минем на ново технологично и ресурсно ниво, защото нашата армия продължава да е с много стара база. Ключовото за следващите няколко години е да превключим на модерното технологично ниво, което се очаква от нашата армия.
Това заяви депутатът от Демократична България Атанас Славов пред "Дарик радио".
Според Славов и в момента българската сигурност се гарантира от присъствието на съюзнически войски, бази и техника, както и сътрудничество в областта на охраната на въздушното ни пространство.
"Би ми се искало позиция ни по отношение на нашата геополитическа ориентация да е малко по-директна, по-настъпателна. Но трябва да отчитаме контекстуално социалните аспекти на една такава позиция", добави депутатът, който е и член на комисията по отбрана в Народното събрание.
По думите му не може да става дума за преразпределение на територии, замяна на територии: "Няма как без участието на България и останалите държави да се реши нещо, когато става дума за преразпределяне на геополитическите зони на влияние. Ние сме ясно в зоната на западните демокрации. На изток се оформя все по-ясен модел на развитие, който е авторитарен, недемократичен и за съжаление все по-агресивен", каза той.
Атанас Славов заяви, че България трябва да бъде на страната на украинския народ по пътя му към присъединяване към западните демокрации.
"Украйна е държавата, където се сблъскват двете геополитически визии в съвременния европейски свят и е много важно тя да застане на страната на западните демокрации и в евроатлантическата общност не като чисто формално членство, а като ценностно измерение - свобода, демокрация, уважение на правата на личността, свободен суверенен избор. Има смисъл от битката, която се води в момента. Трябва да сме ясно на страната на украинския народ", допълни Славов.
Следващата седмица Демократична България и коалиционните партньори ще инициират създаване на комисия по промени в конституцията, която на първо място да обсъди възможните промени в рамките на стандартите на Съвета на Европа и Европейския съюз.
"Тестът за това колко мащабна ще е съдебната реформа зависи от работата на тази комисия, от това дали опозицията ще участват в този процес. Когато става въпрос за Конституция като харта на ценностите в едно общество, няма управляващи и опозиция. Има хора, които представляват българското общество, които заедно обсъждат онези ценности и стандарти, които регулират съвместния им живот", каза той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
karen80
Лидерите на Литва, Латвия и Естония призоваха за повече западна подкрепа за Украйна
Niko Kolev
Учредяват нова партия днес, бивш съветник на президента в нея
karen80
Румен Радев обясни за бг посолство в Сингапур
karen80
Всичко за токсичните връзки (подкаст)