Министерството на отбраната обсъжда купуване на нови 3D радари, които трябва да влязат на въоръжение преди идването на новите изтребители F-16, сделката за които беше сключена миналата година.
Военното ръководство е изработило всички необходими документи- проект за инвестиционен проект (ДИП) и проект за инвестиционен разход (ПИР) и ги е дало на политическото ръководство на Министерството на отбраната. Предишният проект за купуване на радарите е още от 2014 г, а по този се работи от две години. Предвижда се да придобием пет радара за далечно откриване и два за близко, като те трябва да са мобилни или транспортируеми. Очаква се проектът е на стойност от порядъка на 300–400 млн. лв. В тази сума е включена и нтегрирана логистична поддръжка, след гаранцията, за целия период на договора, поне за десет години. В сумата влиза и обучението на личния състав, който ще експлоатира тези радари.
Може и Македония да се включи в проекта
Обмисля се вариант за купуване на 4 радара за близо откриване и 4 за далечно, тъй като е почти договорено България да поеме охраната на въздушното пространство (Air policing) на Северна Македония. При този вариант Скопие ще участва със средства в проекта, а единият радар ще бъде разположен на македонска територия.
Вече са водени сондажни преговори с производители от няколко държави, сред които Германия, Израел и САЩ. Във всички случаи покупката ще е на изплащане. Твърде вероятно е радарите да бъдат купени от САЩ, ако получим политическа цена и изгодни условия. Това е възможно, тъй като България вече получи одобрение за участие в програмата на Вашингтон за продажби на военно имущество на чужди държави (FMS) и може да купува на цени, като за американската армия и на изплащане.
Първите шест изтребителя F-16 Block 70/72 (от 8) трябва да са готови през 2023 г. Без нови радари експлоатацията им ще е почти невъзможна, каза източник на OFFNews от Министерството на отбраната. Новите радари са част от инфраструктурата необходима за експлоатация на F-16 Block 70/72. За това реалното постъпване на 3D радарите на въоръжение трябва да започне през 2023–2024 г.
Старите съветски радари са почти неизползваеми
Военновъздушните сили (ВВС) на Българската армия в най-скоро време няма да могат да охраняват въздушното пространство. Това е един от изводите на Доклада за състоянието на отбраната за 2019 г., който бе одобрен от правителството.
“Радиолокационните комплекси работят с частични неизправности, заради което са занижени техните основни технически параметри. Поради тази причина в краткосрочен план съществува реален риск от невъзможност за осигуряване с необходимата информация на системата за командване и управление на ВВС. Това би довело до невъзможност за изпълнение на задачите по контрола и охраната на въздушното пространство в национален и съюзен аспект, както и до застрашаване безопасността на полетите”, пише в доклада.
Другите проекти за модернизация са замразени
Двата проекта за модернизация на армията, които трябваше да бъдат подписани тази година- за нови многофункционални кораби и нови бойни машини за пехотата са замразени. Предвидените за плащания по тях в бюджета 170 млн. лв трябва да бъдат пренасочени за следващата година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13214
2
19.05 2020 в 19:27
Ся остава да видим как ще "сглобят" спарката американски 3D радар със С-300 и С-125. Струва ми се, че ги чакат много безсънни нощи...
5712
1
19.05 2020 в 19:26
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир