Археолози са открили храм на 11 000 години в археологическия комплекс Гьобекли Тепе в Южна Турция. Предполага се, че това е един от най-старите храмове в света, съобщи румънският сайт Зиаре.
Учените са убедени, че е пресечна точка на множество пътища, по които са се движели носителите на неолитните култури в Близкия изток.
Започналите през 1994 г. археологически изследвания извадиха наяве огромни каменни структури, сред които 20 каменни пръстена с диаметри между 10 и 30 метра и с тегло 20 тона всеки.
Мегалитите са покрити с релефи, представляващи зооморфни изображения – леопарди, лисици, диви магарета, змии, патици, глигани, диви бикове.
Открити са следи от домашни животни и култивирани растения. Те показват, че населението е развивало стопанска дейност, а липсата на каквито и да е останки от човешки жилища или гробище навежда на заключението, че мястото е било използвано само като религиозен център.
Според учените на това място се е издигал внушителен храм, към който са се стичали поклонници от цяла Месопотамия, Ефрат, Кападокия, района на езерото Ван, днешните територии на Иран и Ирак.
Вероятно на това място са се срещали не само религиозните, но и търговските маршрути на древното население на региона, смятат археолозите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)