Хора със слухови и говорни проблеми ще имат достъп до центровете на спешния телефон 112. Спешният телефон трябва да осигури необходимите условия за това със съдействието на МВР.
Това реши парламентът с приемането на промените в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 на второ четене.
В законопроекта е записано, че министърът на вътрешните работи в срок от една година трябва да уреди достъпа на хора с увреждания до единния европейски номер за спешни повиквания.
Чрез приемането на промените се синхронизира българското с европейското законодателство.
Промените бяха внесени от ПГ на "БСП лява България", а депутатът Атанас Мерджанов благодари на народните представители за подкрепата по законопроекта.
Повикването до 112 ще става свен гласово и по друг начин, като техническите параметри още се обсъждат. Предвидено е да се направи специално приложение за смартфони за връзка със спешния телефон.
"Това ще е нова система за смартфон, която ще позволи да се обменя текстова комуникация между оператора и лицето, което търси помощ чрез единия европейски номер", обясни Заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.
Разговари са водени и с Агенцията за хората с увреждания, която ще съдейства мобилните оператори да активират интернет достъп до това приложение.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Влак прегази двама работници на релсите
Влак прегази двама работници на релсите
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
ПП-ДБ-СС: Столичният общински съвет се управлява от невидимото мнозинство на Красьо Черния
Почина журналистката Маргарита Михнева