Митрополит Даниил Видински е новият български патриарх. Съборът на БПЦ го избра на втори тур с точно 50% от гласовете (69). Даниил надви при вота врачанския митрополит Григорий, получил 66 гласа от общо 138 гласували делегати.
Патриаршеският събор се събра днес в аулата на БАН, за да избере новия български патриарх след кончината на дядо Неофит.
Следим на живо избора.
12:59
Митрополит Даниил Видински получава 69 гласа, митрополит Григорий Врачански - 66, Недействителни са 3 бюлетини. ДАНИИЛ Е ОБЯВЕН ЗА БЪЛГАРСКИ ПАТРИАРХ И СОФИЙСКИ МИТРОПОЛИТ.
12:27
Започва преброяването. Гласували са всички 138 делегати. ИЗБРАН Е МИТРОПОЛИТ ДАНИИЛ.
11:19
Започва гласуването на втори тур. За успешен избор са нужни над 50% от гласовете.
10:45
От гласували 138 делегати, 64 гласа получи митрополит Григорий, 51 – митрополит Даниил, 19 – митрополит Гавриил. Недействителни са четири бюлетини. В 11 ч. започва втори тур. В него участват само митрополитите Григорий и Даниил.
За избор са нужни 92 гласа при гласували 138 делегати.
10:35
От отворените до момента бюлетини най-много са гласовете за врачанския митрополит Григорий, следван от видинския митрополит Даниил. Преброяването не е приключило. Има и недействителни бюлетини.
10:15
Започна броенето на бюлетините. Гласували са 138 делегати. Започва отварянето на бюлетините. За успешен избор са нужни 2/3 от гласовете.
9:25
Гласуването започна. То се провежда с една бюлетина с имената на тримата кандидати. От 140 делегати присъстват 138.
8:00
Под звъна на камбани делегатите на избирателния събор тръгнаха от приемния салон на Синодалната палата към академичната зала на БАН. Съборът бе открит с кратък молебен от митрополит Григорий. Очаква се изборът да стане ясен следобед.
За разлика от останалите митрополити от Светия Синод на БПЦ, които носят две отличия - енголпие и нагръден кръст, българският патриарх носи на гърдите си три отличия за патриаршеското си достойнство – св. Кръст и два енголпиона - с Христос Вседържител и с Пресвета Богородица. Снимка: БГНЕС
Членовете на Светия синод предварително определиха митрополитите кандидати на глава на Българската православна църква (БПЦ). Това са врачанският митрополит Григорий, видинският митрополит Даниил и ловчанският митрополит Гавриил.
Решението бе взето при тайно гласуване в цели 42 тура, тъй като освен Григорий никой не е получил минималният брой необходими гласове - 10.
"След проверка на подадените бюлетини се установи, че с гласовете на 2/3, са избрани Врачански митрополит Григорий - с 11 гласа на първи тур, Видинският митрополит Даниил - с 9 гласа след 32 тур и Ловчански митрополит с 9 гласа на 42 тур", обяви след издигането на кандидатите говорителят на Светия синод, старозагорски митрополит Киприан.
Изискванията, на които трябваше да отговарят кандидатите, са: навършени 50 години, поне 5-годишно митрополитско служение и праведен начин на живот.
Малко след кончината на патриарх Неофит пловдивският митрополит Николай заяви, че не иска да бъде издиган за поста, а по-късно и Йосиф, митрополит за Америка, Канада и Австралия, каза, че ще си направи отвод.
Кои са кандидатите
Митрополит Гавриил Ловчански е роден е на 16 юли 1950 година в град София със светското име Цветан Динев. Живее с родителите си в Чехословакия (1953 - 1966), където завършва основно образование. Завръща се в България и в 1969 година започва да учи във Висшия институт по архитектура и строителство, който завършва в 1973 година. През 2007 година става ръководител на Работната група по въпросите на религиозното образование при Синода. От 2009 година оглавява Върховния църковен съвет Синода, а през 2011 г. започва да ръководи и Културно-просветния му отдел.
Митрополит Григорий Врачански е роден със светското име Красимир Маринов Цветков през 1970 г. в Ботевград. Средното си образование придобива в Природоматематическата гимназия в града.
Приема монашески постриг през 1996 г. в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година - за йеромонах.
По-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет "Каподистрия". 2007 г. е назначен за протосингел на Софийска митрополия. В 2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир, а през 2014 г. е назначен за викарий на Софийския митрополит.
На 12 март 2017 г. след провеждането на канонически избор с пълно единодушие Григорий е избран за Врачански митрополит. След смъртта на патриарх Неофит на 13 март 2023 година Светият синод избра Врачанския митрополит за свой наместник-председател. Решението бе взето с единодушие.
Митрополит Даниил Видински, със светско име Атанас Трендафилов Николов, е роден на 02.03.1972 г. в Смолян. Завършва основно и средно образование в родния си град.
През 1996 г. записва и учи Английска филология в СУ „Св. Климент Охридски", а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет. През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. вмчк Георги" под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 07.08.1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". На 21.07.2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир „Рождество Богородично". На 27.11. същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах.
На 01.06.2006 г. е възведен в архимандритско достойнство. По решение на Св. Синод на 20.01.2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в ПКСХП „Св. Александър Невски" и назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15.06.2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато е канонично избран за Видински митрополит от Св. Синод.
Как се избира патриархът
В Патриаршеският събор, който избира главата на БПЦ, участват около 115 делегати. Сред тях са всички митрополити и епископи, по един представител от Рилския, Бачковския и Троянския манастир, по двама църковни представители от всяка епархия, по един представител на средните духовни училища, по петима представители от всяка епархия – трима клирици и двама миряни и десет представители от Софийската епархия – шестима клирици и четирима християни.
В деня на изборите се проверява дали присъстват поне ¾ от членовете на Патриаршеския избирателен събор.
Изборът за патриарх е таен. За да бъде избран новият патриарх, който става и Софийски митрополит, той трябва да получи най-малко 2/3 от гласовете.
Патриархът служи пожизнено, но може да напусне поста си по свое желание, ако причините са уважителни за църквата.
Българската православна църква има над 1150 години история, която е тясно свързана с историята, възходите и паденията на българската държава. Тя е пазител на духовността и защитник на българщината в тежките времена на чуждо владичество и и изиграла ключова роля във формирането на съвременната българска нация. На 30 юни тя избира своя четвърти патриарх, след кончината на патриарх Неофит. НА СНИМКАТА: Българските патриарси Михаил, Паисий, Кирил, Кирил I, Максим I, Неофит I (от ляво на дясно). Снимка: БГНЕС
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1795
1
30.06 2024 в 14:17
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара