Един път годишно учителите ще получават допълнително възнаграждение за постигнати резултати, гласи предложение за изменение на Наредба 4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда, внесено от министъра на образованието Красимир Вълчев за обсъждане преди гласуването му от Министерски съвет.
Промяната е необходима поради нееднозначното тълкуване на характера на възнаграждението за постигнати резултати от труда и се налага във връзка с определянето на месечния осигурителен доход на лицата - пояснява министърът в мотивите си.
Учителите подлежат на оценяване от директора или от комисия, в зависимост от броя на педагозите в образователната институция, като показателите са: планиране, организация и провеждане на образователно-възпитателния процес (14 т.); използване на интерактивни методи, иновации и ИКТ (8 т.); работа в екип за създаване на подходяща образователно-възпитателна среда (комуникация с педагогическия съветник, психолога, участие в комисии и др.) (8 т.); работа с деца и ученици, в т. ч. застрашени от отпадане; в риск; в мултикултурна среда; със специални образователни потребности и/или хронични заболявания и др. (8 т.); работа с деца и ученици за участие и заемане на призови места в общински, областни, регионални, национални и международни състезания, конкурси и олимпиади (7 т.); работа с родителите (6 т.); работа с деца и ученици в занимания по интереси (7 т.); работа в методически обединения и подпомагане на новоназначени учители (7 т.); разработване и реализиране на проекти (5 т.); получени професионални отличия и награди през оценявания период и други избрани от институцията показатели (30 т.). Общият брой точки е 100.
Размерът на допълнителното възнаграждение е пропорционален на получения брой точки спрямо общия брой точки на педагогическите специалисти, а конкретните размери определя със заповед директорът.
В проектонаредбата за изменение на Наредба №4 е заложено и увеличението на заплатите на педагозите от 1 януари 2020 г. с не по-малко от 17%, като за целта са необходими 360 млн. лева. От януари минималната основна заплата на учител, възпитател, логопед, психолог, педагогически съветник, корепетитор, хореограф, треньор по вид спорт, рехабилитатор на слуха и говора, ръководител на направление ИКТ се повишава от сегашните 920 лв. на 1085 лв. За старши учителите/възпитателите тя се увеличава от 955 лв. на 1120 лв. Главните учители/възпитатели ще започват с минимално основно възнаграждение 1176 при сегашно 1005. Стартовата заплата за зам.-директорите се повишава от 1065 на 1246 лв., а за директорите - от 1140 на 1334 лв.
Увеличенията бяха заложени в анекс към Колективния трудов договор, подписан през ноември от Министерството на образованието и науката и национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4000
1
19.12 2019 в 21:32
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара