Само дни след като обяви, че община Варна обмисля вдигането на такса смет, кметът Благомир Коцев публично предложи обществено обсъждане на идеята за осъвременяване на размера на важни за града такси и услуги.
Причината е в нуждата от повече средства за функция „Чистота" догодина.
Актуализация на цените на таксите и услугите във Варна не е имало от 12 години, посочи Коцев.
Във фокуса на актуализацията са такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителни разрешения, такси за ползване на тротоарно право и на и терени за разполагане на строителни материали.
Анализите, изготвени от кметската администрация сочат, че във Варна таксите за услуги в продължение на години са били не просто най-ниските в сравнение с другите български градове от същия ранг, но и многократно по-ниски.
Например таксата за ползване на тротоари, площади и улични платна за разполагане на строителни материали във Варна е 2.60 лв./кв.м. за месец, докато в София тя е 39 лв., а в Бургас – 14 лв. Това означава, че във Варна строителите ползват публичната инфраструктура, за да разполагат техника, фургони и контейнери за строителни отпадъци за по-малко от 7% от цената, които плащат техните колеги в столицата, посочва Коцев.
Според предложението на варненската кметска администрация, цената от 2.60 лв. ще стане 25 лв. месечно, по-ниска от софийската, но по-висока от тази в Бургас с оглед на значително по-голямата територия и население на Варна.
Офертата за повишение на такса смет е от 0.98% на 1.5% за граждани и от 3.9 % на 5.97% за предприятия.
За сравнение в София и Пловдив промилите за граждани досега са били съответно 1.6 % и 1.8% а за предприятия – 10%, респективно - 5.3‰.
В Пловдив обаче са внесени предложения за още по-високи промили от следващата година – 2.6 за граждани и 7.7 за предприятия. В Бургас предложението е за 1.8‰ за жилищни имоти и 6.9 промила за нежилищни от януари 2025.
По думите на Благомир Коцев, във Варна „по-скоро догонваме старите тарифи в София, Пловдив и Бургас, отколкото новите в подобните на Варна градове".
Ако предложението за актуализация на такса смет (и останалите такси за услуги) бъде прието, при предложените 1.5% за жилищни имоти, за жилище във Варна с данъчна оценка от 100 хил. лв., ще се дължат 150 лева на година за сметосъбиране. Това прави 52 лв. повече на година от досегашният размер на таксата или по 1 лв. на седмица.
По отношение на административните такси и услуги, допълнителните приходи ще се насочат за повишаване на нивото на административното обслужване, тъй като сега то се задъхва под натиска на хиляди сигнали, процедури и преписки.
И макар таксите да се увеличават според предложението на Коцев, размерът на местните данъци няма да се пипа, макар и това да е практика в повечето български общини.
В София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Благоевград, Добрич и много други градове се вдигат такси, в много от тях и данъци.
От 1 януари минималната работна заплата в страната става 1077 лева, а през 2012 г., когато последно са били актуализирани таксите във Варна, тя е била 290 лева. От 2025 г. градският транспорт за ученици, студенти, пенсионери и за хора със затруднена трудоспособност става безплатен. Всички тези придобивки са за сметка на други дейности в бюджета и изискват финансиране. Още повече, че за 12 години след последната актуализация на местните данъци и такси, Варна придоби много различен вид, най-вече заради разрастването на града, заключва Благомир Коцев.
Преди по-малко от седмица, зам.-кметът по финанси Христо Рафаилов коментира, че ще бъдат направени изчисления с колко биха се увеличили приходите при увеличаване на промила на такса смет Варна. В случай, че не се стигне до актуализация, повече пари за чистотата в града ще се търсят по линия на други бюджетни пера.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста