УНСС и Техническият университет в София стават част от европейски университетски мрежи.
УНСС стана част от Европейския университет ENGAGE.EU, а Техническият университет в София спечели проект за създаването на EUt+ - Европейски технологичен университет.
Двете български висши училища съобщиха положителните новини, свързани с работата им, в края на текущата седмица.
УНСС
Тази седмица Европейската комисия обяви резултатите от втората покана за набиране на проектни предложения „Европейски университети“. Една от избраните университетски мрежи е ENGAGE.EU, създадена 7 университета, включително УНСС. Всички те работят в областта на икономиката и социалните науки.
Мрежата ще предоставя на европейските граждани компетентности като: цифровизация и изкуствен интелект, изменение на климата и устойчиво развитие, застаряване на населението, миграция и др.
ENGAGE.EU е мрежа от 7 университета с общо над 100 000 студенти: University of Mannheim (Германия) – координатор; Luiss Libera Università Internazionale degli Studi Sociali Guido Carli (Италия); NHH Norwegian School of Economics (Норвегия); Tilburg University (Нидерландия); УНСС (България); University Toulouse 1 Capitole (Франция) и WU Vienna University of Economics and Business (Австрия).
Ректорите на седемте университета, Виена, януари 2020 г.: (от ляво, надясно): проф. д-р Димитър Димитров (ректор на УНСС), проф. д-р Øystein Thøgerson (ректор на NHH), проф. д-р David Alary (Първи зам.-ректор на UT1), проф. д-р Edeltaud Hanappi-Egger (ректор на WU), проф. д-р Andrea Prencipe (ректор на LUISS), проф. д-р Klaas Sijtsma (ректор на TilU) и проф. д-р Thomas Puhl (президент на University of Mannheim)
Основната цел на ENGAGE.EU цели: ангажиращо обучение, ангажиращи научни изследвания иновации и ангажиране в обществените проблеми. Тези цели ще бъдат постигнати посредством:
⦁ създаване на съвместен виртуален кампус с общ каталог на курсове и множество възможности за физическа и виртуална мобилност, специфични университетски курсове и широко предлагане на микро-квалификации за обучаващи се от всички възрасти и квалификации;
⦁ учредяване на тинк-танк (Център за напреднали европейски изследвания на социалната промяна), който създава споделени бази от знания и нови формати за научни изследвания с цел укрепване на връзките между изследователи, студенти и заинтересовани страни – бизнес, нестопански организации и публични институции;
⦁ развитие на лаборатории за студенти, самостоятелно учащи през целия живот, изследователи, иноватори и различни организации като иновативни модели на сътрудничество за решаване на реални проблеми с помощта на знанието, както и за съвместно създаване за ново обучение на европейските граждани;
⦁ разработване на дуални обучителни програми, които интегрират заинтересовани страни извън академичните среди като партньори в обучението, изследванията и иновациите, насърчавайки регионалната и международната отговорност в развитието на личностни и професионални компетенции.
Тригодишният проект е резултат от съвместните усилията на международен екип от експерти. Доц. д-р Михаил Мусов координира работата на българския екип в състав: проф. д.с.н. Елка Тодорова, проф. д-р Камелия Стефанова, доц. д-р Венелин Бошнаков, доц. д-р Светла Бонева, доц. д-р Мартин Осиковски, д-р Росица Велинова и д-р Савена Борисова.
ТУ-София
Европейският технологичен университет EUt+ също бе одобрен от Европейската комисия. Реализацията му е резултат от съюза на осем европейски партньори. Те са Технически университет - София (България); Кипърски технологичен университет (Кипър); Технологичен университет Троа (Франция); Висше училище Дармщат - Университет за приложни науки (Германия); Технологичен университет Дъблин (Ирландия); Технически университет Рига (Латвия); Технически университет Клуж-Напока (Румъния) и Политехнически университет Картахена (Испания).
Какво представлява европейският университет- EUt+?
Европейските университети са транснационални съюзи, чиято амбиция е да станат университети на бъдещето чрез насърчаване на европейските ценности, идентичност и най-вече революция в качеството и конкурентоспособността на европейското висше образование. Това е една от водещите инициативи на ЕС за изграждане на европейско образователно пространство.
EUt+ използва силните страни на всеки от своите партньори, за да създаде технологичния университет на бъдещето.
EUt+ има за цел да гарантира, че всеки студент ще се чувства като у дома си във всички кампуси на съюза и може свободно да се придвижва от една страна в друга.
Кампусите му са 8, всички завършили ще получават диплома от един университет.
Европейската диплома за Интеркампус по инженерство и съвместната учебна програма са в процес на изграждане и са основата на EUt+, съобщават още от ТУ-София. Хармонизацията ще се осъществява постепенно на всички нива (бакалавър, магистър, доктор на науките) и ще обхване всички области на обучение: мрежи и телекомуникации, машиностроене, информационни системи, устойчиво развитие, архитектура.
Ще има обща лаборатория за педагогически изследвания и обучение, ориентирани изцяло към студентите.
В допълнение към физическата мобилност, виртуалната мобилност е основен аспект на учебната програма на EUt+ чрез:
обединяване на онлайн модули за студенти, което позволява да се възползват от ECTS кредити;
TELANTO, мрежова платформа за студенти и преподаватели за формиране на европейски екипи, способни да посрещнат предизвикателствата, предложени от компаниите;
внедряването на образователен център за данни в момента, който ще се въвежда в европейски мащаб, посветен на изучаването на облачните компютри и мрежата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)