Университетите ни са полупразни: едва 48% от капацитета им е запълнен със студенти

Александра Маркарян 11 януари 2023 в 15:23 13598 5

Университетска аудитория

Снимка pexels.com

Университетска аудитория

Демографската криза удря все по-силно университетите в България. Те вече са полупразни, показват данните от актуализираната днес от правителството Национална карта на висшето образование.

Едва 48% от капацитета им е зает със студенти. Само година по-рано са били заети 53% от капацитета.

На този фон служебното правителство само преди седмици взе решение за откриването на нова университетска структура - филиал на Софийския университет в Бургас. Инициативата за приемането на този проект от 2018 година бе на министъра на образованието проф. Сашо Пенов, бивш декан на Юридическия факултет в СУ и настоящ негов преподавател.

При капацитет от 415 472 студенти в многобройните за малка България 52 висши училища у нас учат, или по-точно - са записани, едва 200 781 (48%) през учебната 2021/2022 г.

От действащите студенти 16 525 са чужденци. Те са 8,2% от всички студенти у нас при 4,1% през 2013 г., показват данни от Националната карта на висшето образование, актуализирана днес от правителството. Чужденците са концентрирани в медицинските специалности: 58,5%, а основната причина е, че въпреки високите такси за българския жизнен стандарт, медицинското образование в България е значително по-евтино, отколкото е във водещите държави.

Средният осигурителен доход на завършващите се е увеличил почти двойно от 2013 г. (868 лв. месечно) досега - 1646 лв.

2.5% от дипломиралите се през последните 5 г. са безработни при 4.15% преди 10 г.

95% от завършилите „Медицина“ работят по специалността си. На дъното е направление "Туризъм" с 21%.

Жените преобладават. Те са средно 57% от студентите. В направленията "Педагогика" са 96%, в "Теория и управление на образованието" - 89%. Над 80% са мъжете в "Металургия“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Енергетика“ и „Машинно инженерство“.

Югозападна България е "пренаселена" с висши училища - 28. На другия полюс е Северозападът, където функционират само две: Медицинският университет в Плевен и Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия, и три филиала.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1915

    5

    Читателка

    12.01 2023 в 09:56

    Компетентни и не толкова се упражняват в анализ на висшето образование..включително у нас. Няколко поредни редовни правителства поставиха на прицел висшето образование и постигат невероятен успех в неговото съсипване. Броят на университетитестана проблем още през миналото хилядоление за Световната банка, която наляво и надясно раздаде препоръки да бъдат намалени. Т.е. Постави се акцент на грамотността, а не върху системата за креативно мислене и творчество. Много голям "успех", с който се гордее комично постигна Вълчев като министър!! Абсолютно късогледо!! Хайде сега да видим- колко се е е увеличил броя на патентите и търговските марки?? Полуграмотния, който може да пише, не изобретява!! Нека видим кой ще въвежда изкуствен интелект в управлението?? Полуграмотния няма как да го направи. Само със заплатите на учителите няма да се повиши качеството, след като висшето образование произзвежда полуграмотни учители..Кой ще дигитализира управлението без подготвени мениджъри???

    1169

    4

    Боли ме шнура

    11.01 2023 в 17:27

    Сулю и Пулю стават вишисти, а в същото време се търсят инженери и други специалисти а няма . Така е защото новите поколения не искат да носят отговорност, ако може чиновник някъде на завет и нищо да не зависи от тях. А къде е статистика колко доценти и професори има като бройка, е там вече ще е страшна цифрата.

    15914

    2

    поп Дръвчо

    11.01 2023 в 16:20

    Нормална бройка са университетите, хора няма.

    Сега трябва да влизат тия родени по времето на царчето.

    И на самото царче заслугата е по-малка, просто тия трябваше да ги родят наборите от 1970-те и 1980те а тях съвсем ги няма, което е заслуга главно на Партията.

    -5840

    1

    Ами те създадоха 1000 университета, нормално.
     
    X

    Историята на коледните лампички