Може да ни се струва, че темата за устойчивото развитие на туризма е сравнително нова, но проф. Соня Милева от Стопанския факултет на Софийския университет ни припомня откога всъщност това е разписано и зададено като цели и приоритети.
В България има и различни форми на сертифициране и стимулиране на отделните „зелени“ елементи в системата на туризма и устойчиви добри практики. От друга страна, те не винаги са добре разяснени на самите туристи. „Не е лесно да се гарантира тази устойчивост в туризма, защото усилията са много големи.
Скандинавските страни го правят, и то доста успешно. Има проучвания, които казват, че ако туристът е убеден, че това, което прави, наистина е зелено, той е готов да го плати.“ – казва дамата, която ръководи магистърската програма „Дигитален мениджмънт в туризма“ в Стопанския факултет на Софийския университет. Припомня, че гръбнакът на туризма са малките и средни предприятия, и счита, че програмите за финансиране на добрите зелени практики са твърде разхвърляни между различните министерства.
Факт е, че туризмът е свързан почти с всяка сфера на нашия живот. А дигитализацията е много важен инструмент за по-зелен и по-щадящ природата туризъм, смята и Ивайло Кожухаров, консултант по проекти с над 20-годишен опит в тази сфера. „Подходът и мисленето във всеки един аспект трябва да се променят – строежът на сградите, избора на форма на пътуване, храната, откъде идва тя, подкрепя ли местните ферми. В България има добри примери за това как мислещи креативни хора превръщат един ресторант или хотел в дестинация сам по себе си. И да не забравяме, че туризмът е най-вече преживяване‘ – казва той.
Благодарение на партньорствата с радиостанции в цяла Европа, имаме мнението на един португалски професор, който съветва да не се говори за популярните плажове и големи градове на една държава, а да се набляга на по-отдалечените и непознати региони и да се образоват туристите, а за ситуацията в Германия научаваме повече от представител на Министерството на опазването на околната среда и правата на потребителите.
И така, туризмът може да бъде по-устойчив и зелен, но се нуждае от иновации, въображение и доверие.
Подкастите от поредицата "Какво може Европа?" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)