73% от българите одобряват въвеждането на извънредно положение заради разпространението на коронавирус, сочи изследване на "Тренд", проведено от 1 до 5 април. Интервюирани са 1005 души - 400 от тях онлайн, а 605 - по телефона.
19% не одобравят мерките срещу разпространението на COVID-19.
Снимка: Тренд
Висока оценка получават действията на Националния оперативен щаб, като малко над две трети от българите (63%) посочват, че НОЩ се справя с работата си, а 18% са на противоположно мнение.
52% одобряват действията на правителството в битката с коронавируса. 33% посочват обратното. Действията на президентската институция се одобряват от 43%. Парламентът е институцията, към която делът на неодобрение към действията му е по-висок от дела на одобрението - 47% срещу 35%.
Снимка: Тренд
Според 70% от изследваните България не е закъсняла с мерките срещу разпространението на COVID-19, докато 67% оценяват, че европейските държави са закъснели.
В проучването са тествани имената на политици и лица, които са ангажирани активно с преодоляването на кризата. 66% посочват, че имат положително отношение към Венцислав Мутафчийски, а 15% имат отрицателно.
Положителното отношение към Бойко Борисов е 53%, а 34% имат отрицателно. Към президентът Румен Радев се регистрира 49% положително отношение и 27% отрицателно.
Тодор Кантарджиев и Ангел Кунчев също са с по-високи дялове на положително отношение. Тодор Кантарджиев е съответно с 39% положително отношение и 14% отрицателно, а Ангел Кунчев с 33% положително и 16% отрицателно. Отчитат се сравнително по-високи нива на неразпознаваемост към тези лица.
Томислав Дончев е с положително отношение от 33% и с отрицателно 27%. Кирил Ананиев и Владислав Горанов са с по-високи дялове на отрицателно отношение за сметка на положителното. Корнелия Нинова е с 51% отрицателно отношение и със 17% положително.
Снимка: Тренд
По отношение на мерките в България 35% от изследваните смятат, че трябва да са още по-строги, 39% ги оценяват като достатъчно строги, а 23% са на мнение, че трябва да бъдат по-леки.
67% подкрепят удължаването на извънредните мерки. 17% са на противоположното мнение и не подкрепят удължаването на срока на извънредно положение, защото смятат, че не е необходимо. 14% смятат, че някои мерки можеха да станат по-леки.
Най-голяма подкрепа спрямо наложените мерки се отчита към „затварянето на заведения, ресторанти, барове, фитнеси и други места, в които се събират повече хора". Само 15% не подкрепят тази мярка. 59% подкрепят затварянето на границите на страната, а 31% не са съгласни с такава мярка. По отношение на една от спорните теми, свързана с разхождането в паркове и градинки, 51% посочват, че одобряват забраната, докато 46% не я подкрепят. Мерките, които са с по-големи дялове на липса на подкрепа от страна на българските граждани, са въвеждането на вечерен час (54% не подкрепят), забраната за пътуването с автомобил извън населеното място, където живеят (64% не подкрепят). Много ниски нива на подкрепа срещат мерките „да се излиза от дома само с декларация за причина за излизането" – едва 19% подкрепят, както и „да се забрани ходенето на работа за всички" - 13% подкрепят.
Снимка: Тренд
На въпроса за спазване на определените мерки срещу разпространението на коронавируса данните еднозначно показват, че хората масово посочват, че ги изпълняват. 92% от българите посочват, че мият ръцете си по-често, а 88% избягват физически контакт с хора. 86% избягват събирането на двама души в едно помещение. 75% ползват по-често дезинфектанти, а 46% ходят с маска. Близо 53% обаче посочват, че не ползват маски.
Заради многото конспиративни теории "Тренд" включва някои от тях в изследването. Малко над половината от българите (53%) посочват, че COVID-19 е биологично оръжие, а 18% са на противоположното мнение. 46% е делът на тези, които мислят, че „COVID-19 е изкуствено създадена болест с цел фармацевтичните компании да печелят". Висок е делът на смятащите (39%), че ваксина има, но се крие, за да се разпространи още вируса и фармацевтичните компании да печелят повече. Само 30% не са съгласни с това твърдение. На твърдението „коронавирусът не е по-опасен от сезонния грип" 37% споделят това мнение, докато 41% не са съгласни.
Снимка: Тренд
Освен финансовите последици от пандемията, в проучването са тествани и нагласите на българите по отношение на психическото и физическото им състояние. 47% посочват, че повечето време вкъщи влияе отрицателно на общото им физическо и психическо състояние. 30% посочват, че това не им влияе, а едва 10% посочват, че им влияе положително.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара