Българското жури на инициативата на Chivas The Venture – WIN THE RIGHT WAY класира три проекта в областта на социалното предприемачество на предпоследния етап от журирането на български проекти за участие в световния финал. Един от тях ще бъде избран за български финалист и ще представлява страната ни на световната надпревара за фонд от 1 милион долара. Кой от трите проекта ще бъде избран, ще стане ясно в първата половина на месец февруари.
В оспорваната надпревара с над 50 родни проекта в областта на социалното предприемачество, журито отличи тези, които имат най-глобално и универсално приложение и отражение върху живота на хората, ще повлияят в значителна степен на подобряването му и са в напреднал стадий на разработка и приложение.
Финалисти в The Venture България станаха QSL Protocol (Quantitative Surveillance of Labor), Бий Смарт Текнолoджис и TICKEY. Макар и различни, трите проекта имат ясно изявен социално-предприемачески елемент, а приложението им ще се отрази в значима степен върху подобряването на жизнената среда на хората не само в България, но и по света.
QSL Protocol (Quantitative Surveillance of Labor) e компютърна система за мониториране състоянието на плода по време на раждането. Тази система извършва комплексен, количествен анализ на сърдечната дейност на плода, регистрирана по време на раждането, чрез т. нар. акушерски монитор. В медицинската практика, до този момент, интерпретацията на находките от това изследване се извършваше на субективен принцип – от лекаря, присъстващ на раждането.
Това често води до големи различия в оценката на състоянието на плода между различни специалисти, в резултат на което раждането може да протече трудно и нерядко се наблюдават различни усложнения, които водят до повишаване на заболеваемостта и смъртността при новородените.
Серия от научни проучвания, извършени в последните 8 години, показват, че използването на компютърната система QSL Protocol в клиничната практика води до премахване на субективния фактор, статистически значимо намаление на появата на кислороден недостиг у плода по време на раждането, намаляване на ненужно извършените цезарови сечения, а като пряко следствие от това – значими промени в едни от най-важните демографски показатели – заболеваемост и смъртност при новородените.
Бий Смарт Текнолoджис е иновативна стартираща компания, която разработва комбинация от интегрирани хардуерни и софтуерни решения. Продуктът на компанията е система, която наблюдава, записва и анализира условията и качеството на живот в пчелните кошери. Пчеларската индустрия страда от необичайно висока смъртност и загуби на цели пчелни колонии, за които причините все още не са напълно известни, информацията е оскъдна, а налични решения не съществуват. Поради човешка дейност и употреба на химикали, причинената от това имунна недостатъчност у пчелите води до измирането им в много части на света.
Бий Смарт Текнолoджис намира разрешение на този наболял проблем в събирането и адекватното анализиране на детайлна информация за живота на пчелните колонии. Компанията използва алгоритми, за да осмисли и визуализира жизнените показатели на пчелната колония в интерактивно информационно табло посредством комбинация от сензорни технологии, инсталирани в пчелния кошер. По този начин пчеларите имат ясна представа за възникващи проблеми и кога точно да вземат мерки за тяхното решаване. С изградена инфраструктура от системи на компанията, Бий Смарт Текнолоджис може да събира и доставя информация за общото състояние на цели земеделски и селски райони по отношение на биоравновесието и да прави предвиждания за очакваните земеделски реколти.
Технологията има съвсем практическо приложение върху опазването на пчелите, а заедно с тях и на околната среда, както и върху пчеларския бизнес: информацията за правилните моменти за прилагане на лечение помага на пчеларите да опазят своите пчели, а пчелите не претоварват имунната си система и с времето я възстановят. Това ще доведе до ръст в пчеларската индустрия, а земеделският сектор може да разчита на наличие на стабилни пчелни колонии, които опрашват огромна част от аграрните култури. Не на последно място, земеделският отрасъл има възможност да използва информация, която никога до този момент не е била достъпна за анализ на еко-състоянието на цели райони от страната.
TICKEY е STARTUP, който оперира с мобилни билети за градски транспорт. Компанията разработва мобилно приложение, с което пътниците могат да купуват и валидират билет само с един клик на телефона си, без да има нужда от въвеждане на допълнителна информация или разпечатване на билета. Основната идея на TICKEY е да спомогне за повишаване използваемостта на градския транспорт и да превърне ежедневното пътуване в безпроблемно и приятно изживяване. Още повече, закупувайки мобилни билети вместо хартиени, всеки пътник спасява по 4 дървета на ден, което може да намали с 1460 отрязаните дървета на година във всяка средно голяма столица.
За целта екипът на компанията разработи мобилно приложение, активно за Android, iOS, а съвсем скоро и за Windows Phone, с което всеки пътник за секунди може да закупи своя билет. Иновативната технология на TICKEY се дължи главно на използването на сензори за близост – iBeacons, които се поставят във всяко превозно средство. Технологията позволява персонализиране на всяко пътуване и изграждане на цялостен профил на потребителя, събиране на данни за трафик и натовареност на превозните средства, които биха послужили за ефективна оптимизация на градския транспорт. С използването на подобна система за интелигентно таксуване всяка община има шанса да създаде по-добра и иновативна градска среда за жителите си.
Българското жури, което трябваше да определи финалистите сред над 50 качествени заявки от България в платформата The Venture, се състои от 7 уважавани професионалисти от различни области. Негови членове са Елица Панайотова – изпълнителен директор „София тех парк”, Павел Езекиев – съосновател и управляващ партньор в рисковия инвестиционен фонда NEVEQ и ментор на стартъп компании от иновационните технологии, Галя Прокопиева – изпълнителен директор на „Икономедиа”, Христо Христов - изпълнителен директор на "Нетинфо", Манол Пейков – издател и собственик на издателска къща „Жанет 45”, Боян Бенев – водещ на телевизионно предаване, продуцент и предприемач, стартирал бизнес още на 16 години и Мирослава Симова – управляващ директор на „Pernod Ricard” за България, в ролята на наблюдател от страна на организатора. Представителите на журито ще трябва да вземат финалното решение за българския победител на The Venture сред тримата претенденти за финала. Големият български финалист ще бъде обявен в първата половина на февруари и ще представлява България на световния финал на "The Venture – WIN THE RIGHT WAY" в Ню Йорк, в надпревара с над 25 проекта от цял свят за финансиране с фонд от 1 милион долара.
The Venture
България за втора поредна година бе избрана сред стотици държави да бъде една от страните, които имат възможността да се включат в инициативата The Venture. Идеята за проекта идва от разбирането, че на всеки пазар по света се заражда едно ново поколение потребители, които все повече вярват, че бизнесът трябва да бъде сила, която създава и работи в полза на доброто. Социалната промяна все повече има нужда не само от усилията на правителства и неправителствените организации, но и от предприемачите, които могат да допринесат с идеите си за промяната на социалната среда около нас. България е идентифицирана като пазар, който има потенциала да допринесе към инициативата и ще има шанса да излъчи свой локален победител, който да се състезава за наградата от 1 милион долара, за да реализира бизнес идеята си.
Всички финалисти от страните участници ще бъдат поканени на едноседмичен тренировъчен лагер в Лондон и Оксфорд през март 2016 г. Те ще имат шанса да се срещнат и да обсъдят проектите си с водещи лидери на компании от технологичния бранш, а техни ментори ще бъдат професионални експерти.
Част от наградния фонд - 250 хил. долара, ще бъде разпределена между финалистите на база гласуване от потребителите за техния фаворит в crowd-funding платформата Indiegogo.
През юли 2016 г. в Ню Йорк, САЩ, ще бъдaт обявени победителите в състезанието, между които ще бъде разпределена останалата част от наградния фонд - 750 хил. долара, за да подкрепят и реализират своите бизнес идеи.
Официалният сайт www.theventure.com и Facebook страницата на Chivas Regal Bulgaria са на разположение на всички, които искат да се запознаят с правилата на конкурса, с бизнес идеите на миналогодишните финалисти, както и с вдъхновяващите истории на някои от най-успешните социални предприемачи в света.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
И днес ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП обсъждат съвместно управление
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания
И днес ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП обсъждат съвместно управление
Мъск поведе кампания срещу британския премиер - твърди, че прикривал масови изнасилвания