След повече от 17 години чакане, а вече и с обещание за още две, Варна може би ще дочака да има стадион. За да се направи стадиона, обаче, има няколко условия.
След изненадващо решение на служебния кабинет от 23 октомври, с което Министерският съвет ще придобие акции на стойност 30 млн. лв. след увеличение на капитала на "Спортен комплекс Варна" АД – дружеството, което трябваше да построи едноименния стадион, получи офертата одобрение и от съветниците от комисията по собственост и стопанство към варненския общински съвет.
Стадионът е познат във футболните среди с две неща – че е сред малкото в света ориентирани изток-запад, както и че през далечната 1983-та година на него се игра мачът между местния ЖСК „Спартак" (сега само „Спартак"-Варна) и Манчестър Юнайтед в осминафинал в турнира за КНК (Купата на носителите на купи),.
Оттук нататък следва почти формалност.
Предложението за увеличение на капитала на „Спортен комплекс – Варна" е да мине през общинска сесия – тя е насрочена за 31 октомври, а след това да бъде гласувано и на насроченото за 7 ноември общо събрание на дружеството.
Понастоящем акционери в "Спортен комплекс Варна" АД са компанията "Химимпорт" със 65% от капитала и Община Варна с останалия миноритарен дял от 35%, който при учредяването беше под формата на апортна вноска от 136 дка – част от терена на някогашния стадион „Юрий Гагарин" и околните прилежащи райони.
Според решението на МС, държавата ще участва в увеличението на капитала, „при условие, че частта от новите акции, съответстващи на община Варна преди увеличението на капитала на дружеството, се придобие от държавата".
Казано на обикновен език, държавата – в лицето на Министерството на младежта и спорта, ще стане акционер в „Спортен комплекс – Варна" срещу 30 млн. лв., заедно с община Варна и „Химимпорт".
Схема, която много навява асоциации с дългогодишната история за уж застрояването на т.нар. „Дупка" в центъра на Варна и дружеството, което управляваше терена, както и свързаната с нея сага с акциите на Пловдивския панаир, до която се стигна след опит за увеличаване на капитала, но за сметка на община Пловдив.
До маневрите във Варна се стига, след като на 17 октомври във Варненския общински съвет, който се разпорежда с 35% от капитала в „Спортен комплекс – Варна", пристига писмо от другия акционер за свикване на общо събрание на 7 ноември, на което се предвижда да се гласува увеличение на капитала на дружеството с 85.716 млн. лв. чрез емитиране на 85 716 акции с номинал 1000 лв., 30 хил. акции за община Варна, а остатъкът за „Химимпорт", за да се запазят пропорциите в капитала.
Ден по-късно председателят на Общинския съвет във Варна Христо Димитров, собственик на компанията, която строи стадион "Варна", изпраща писмо до служебния министър на финансите Людмила Петкова, в което посочва, че в общинската хазна няма предвидени пари за увеличението на капитала на „Спортен комплекс Варна" АД през тази година и иска подкрепа за реализацията на строителството, като от държавата бъдат отпуснати целево 30 млн. лв.
За тази преписка обаче ръководството на община Варна научава постфактум, а предложението не е било съгласувано.
„Ако кметът не участва, тогава кой и защо говори от името на общината?", попита след заседанието на общинската комисия по собственост във вторник кметът Благомир Коцев.
По думите му, липсват отговори на няколко съществени въпроса:
Има ли гаранции че парите от Министерски съвет ще се изхарчат целево именно за стадион, а не за други прилежащи обекти? Кога ще е готов стадион Варна, след като конкретен срок не е посочен?
Не е ясно и как ще се гарантира публичният интерес на варненци според апортираните там 136 декара общинска земя, смята Благомир Коцев.
Ще оставя на варненци да преценят има или няма конфликт на интереси в това председателят на Общинския съвет от "Алтернатива на гражданите" едновременно да представлява частен финансов интерес и публична институция (Общинския съвет), написа той в профила си след заседанието на общинските съветници.
139 млн. лв. ще стигне инвестицията след завършването на стадион "Варна", който ще бъде с 22 хил. места, каза Ивелина Шабан - финансов консултант на "Спортен комплекс – Варна", по време на комисията. Отделно, според думите ѝ, "Химимпорт" да даде още 55.7 милиона лева за довършване на съоръжението.
Актуалната количествено-стойностна сметка за завършването е 86 млн. лв., до момента там са вкарани 54 млн. лв., каза Шабан.
Освен стадиона, който ще е английски тип, там по думите на Шабан, ще има зали за спортна гимнастика, бойни спортове и други групови занятия. Предвидени са и 750 паркоместа, твърди тя.
За момента от стадион „Варна", чиято реализация започна с първа копка през септември 2007 г., са построени две трибуни и половина. Тогава кмет на Варна за втори мандат беше Кирил Йорданов, а председател на Общинския съвет – настоящият депутат от БСП Борислав Гуцанов.
Строителството и двугодишният срок за приключването му е в пряка зависимост от увеличението на капитала, коментира присъствалият на комисията в общинския съвет на Варна Марин Митев – председател на борда на „Спортен комплекс Варна", както и на „Химимпорт".
Сред любопитните моменти в историята освен всичко изброено е фактът, че държавата ще е акционер в частно дружество, където съсобственик е и Община Варна, а служебният кабинет се задейства с решението си след впечатляващо бърза реакция, в рамките на по-малко от седмица.
Само за сравнение:
От септември във Варна чакат формално одобрение за предоставянето – повторно, на терен от около общо 25 дка държавна собственост на община Варна, за да може на него да бъде изградена новата Математически гимназия.
Проектът за нея е готов – той е на австрийско архитектурно бюро, платен от бившите възпитаници на училището и дарен на общината; уредени са и ел. и ВиК комуникациите, ясни са сроковете – първите ученици трябва да влязат там в началото на учебната 2026 г., ясни са и разчетите за парите, които формално се знае, че ще се дадат от държавата – около 100 млн. лв.
Реакция от служебния кабинет за терена за Математическата гимназия обаче няма.
Но пък може би ще има стадион.
Вярно, на него няма да има възможност да съберат 40 хил. души – толкова, колкото във Варна виждат по време на онзи „исторически мач" между някогашния футболен „Спартак" и „Червените дяволи", но пък ще може да съперничи на друг мега проект в града – булевард „Васил Левски", където трасе от около 4 км. струваше над 113 млн. лв.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12536
1
30.10 2024 в 14:41
Последни коментари
user4eto
Сезонът на подаръците в сервиза на Huawei е открит с удължена кампания „Повече грижа за теб“ до 31 декември 2024
Джендо Джедев
Мелания Тръмп няма намерение да се мести в Белия дом
ob1
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
user4eto
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
user4eto
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България