Националният студентски дом и още 3 сгради, недвижими културни ценности, ще получат финансова подкрепа за реставрация по програмата „Културно наследство“ на Столичната община.
Тя беше създадена през миналата година с основна цел опазването на недвижими обекти, част от културно-историческото богатство на града.
Общо 9 сгради, различни по вид, собственост и предназначение, кандидатстваха за подкрепата, като 5 от тях получиха одобрението на програмния съвет на „Културно наследство“. В съвета членуват общински съветници, представители на администрацията на Столична община, Министерството на културата, Регионалния исторически музей – София, Камарата на архитектите и Съюза на архитектите в България.
Одобрените сгради за финансиране на дейности по опазване, реставрация, консервация и социализация са: Националният студентски дом, Административна сграда на БАН на ул. „Московска“ 13-13А, жилищно – търговска сграда на „Позитано“ 1, както и сградата на Института по балканистика с център по тракология към БАН на ул. „Московска“ 45. Те ще получат финансиране за обследване, съставяне на технически паспорт и изготвяне на инвестиционни проекти, за таксите по съгласуването и одобрението им, разрешителните за строеж и разходите по авторски надзор на проектантите по време на строителството.
Предложението за подкрепа от програма „Културно наследство“ ще бъде гласувано на предстоящата сесия на Столичния общински съвет. В бюджета на Столична община за 2020 г. за програмата са предвидени 300 000 лв.
Студентският дом е изграден в периода 1931 – 1933 г. по проект на архитектите Станчо Белковски и Иван Данчов. По своя характер е единствена за времето си сграда от този род с кино-салон, репетиционни зали за самодейни състави, административни помещения, ателиета за художници. Архитектурата е решена със „спокойна“ фасада с хоризонтално членение, лентовидни прозорци, разнообразена само от терасата на най-горния етаж с изглед към площад „Народно събрание“.
Административната сграда на БАН на ул. Московска 13-13А е построена в периода 1880-1886 г. Архитектурата е подчинена на стиловите изисквания от периода на Освобождението - спокойна класицистична главна фасада с академичното деление на 5 части. Класическите детайли приобщават сградата към архитектурния ансамбъл на стария офицерски клуб и Княжеския дворец. Сградата е известна като „училище от фонда на д-р Василиади“. По време на Втората световна война се ползва за канцелария на въздушните войски.
Жилищна сграда на ул. Позитано 1 Сградата е построена около 1910 г. по проект на арх. Георги Кунев. Тя принадлежи към административно-търговски и банкови сгради в квартала на Търговския дом. Тя е най-старата постройка в този квартал и единствената, строена за жилищни нужди. Сградата е със симетрична планово-пространствена композиция. Фасадата към улицата е раздвижена с два еркера и балкони. Сградата е типична жилищно-търговска сграда от началото на ХХ век със запазена автентичност.
Сградата на БАН на ул. Московска 45 също е по проект на арх. Георги Кунев. Тя е построена през 1924-1925 г. за жилище на сестрата на Никола Мушанов и е свързана във втори етаж с неговата къща, която е съседна. Сградата участва в архитектурен ансамбъл от 4 жилищни сгради, построени в един период (ул. „Московска“ № 41, 43, 45 и 47). Фасадата е решена в „модерен“ стил, вертикално разчленена при обединяване на прозорците на първи и втори етаж. Интериорът също представлява значителен интерес.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)