Корупцията във властта в България създава благоприятни условия за трафика на хора. Това се посочва в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за трафика на хора.
Българското правителство не е успяло да изпълни минималните изисквания за премахването на трафика на хора, пише в доклада, като все пак се уточнява, че кабинетът е положил значителни усилия в тази посока.
Въпреки предприетите мерки обаче няма по-категорични усилия за борба с трафика на хора в сравнение с предишната година.
Дейностите на всички нива – преследване, защита, превенция и координация, са били по-неубедителни в сравнение с предишни периоди.
В доклада се посочва още, че правителството все още не е създало специализирани служби за жертвите на трафик, макар че България е източник, транзитна и крайна страна за мъже, жени и деца жертви на секс трафик и принудителен труд.
Освен това българските власти са разследвали и осъдили значително по-малко трафиканти и са издали условни присъди на мнозинството осъдени. Действията на правоохранителните органи срещу чиновници и полицейски служители, които са съучастници в трафика на хора, значително са нараснали, става ясно още от доклада.
През 2014 г. в България са започнали 81 разследвания на секс трафик и 6 на трафик с цел принудителен труд. За 2013 г. разследванията са съответно 82 и 12. През 2014 г. са повдигнати обвинения на 43 души за секс трафик и на 4 души за трафик с цел принудителен труд. Година по-рано за секс трафик са обвинени 114 души, а петима са получили обвинения за трафик с цел принудителен труд.
През 2014 г. 53 души са били осъдени за секс трафик, като само 18 от тях – 34%, са били осъдени на затвор.
В доклада все пак се посочва, че правителството е демонстрирало усилия за борба със съучастието в трафик на хора сред държавните служители. През август миналата година са започнали разследвания на 7 полицаи за корупция и шантаж, част от тях за служители на реда, искали подкупи от сводници през 2012 г.
Разследванията срещу полицаи през последните години включват сигнали за примамване на жертви, склоняване към проституция и предупреждаване на трафиканти за готвени полицейски акции.
В доклада се казва още, че през март 2015 г. Върховният комисариат на ООН е призовал българските власти да разследват сигнали за гранични полицаи, които връщат, понякога и със сила, бежанци, в това число и от язидското малцинство, които са особено уязвими на трафик на хора.
В доклада се отправят и редица препоръки към България, в това число за увеличаване на усилията за разследване, съдене и осъждане на трафиканти на хора, особено при трафика на хора за принудителен труд.
Препоръчва се също така да се осигурява специализирана помощ и убежище на мъже, жени и деца жертви на трафик на хора.
Освен това се подчертава необходимостта от разследване и издаване на осъдителни присъди на държавни служители, замесени в трафик на хора, както и да се осигури обучение за подходящо отношение на прокурори и съдии, които работят с жертви на секс трафик, и да се създаде база данни за престъпления, свързани с трафик на хора и на жертви, които са били идентифицирани, и които са получили помощ.
В края на доклада се допълва още, че е необходимо правителството да отдели средства за информационни кампании и за приобщаване на ромите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
27.07 2015 в 20:49
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара