В залата на Факултета по журналистика в Софийски университет е пълно със студенти, семинарът е на платформа Маргиналия: „Общуването в дигиталните медии: за журналистиката и общностите в интернет. Представяне на проекта „Свързване на гласовете. Диаспората“ и се случва на пълна аудитория с правостоящи. Рано е, постепенно студентите спират жуженето си и се заслушват. Темата е интересна - защо българите бягат в чужбина? Много просто - защото животът там е по-добър.
„Преди две години получихме подкрепата на фондация „Томсън“ за осъществяването на този проект, в който представители на българската диаспора интервюират други членове на диаспората. За по-малко от месец изградихме кореспондентска мрежа в САЩ и Канада, и за месец и половина – в страните от Европейския съюз. Нашите кореспонденти създадоха общо 82 документални истории на хора от българската диаспора в ЕС, Канада и САЩ“, каза Юлиана Методиева, издател на платформата „Маргиналия“.
Идеята за проекта на "Маргиналия" е на Веселин Вачков от фондация „Томсън“, който е изпълнителен директор на най-стария вестник в Чехия със 130-годишна история. Вачков обърна внимание на значението на доверието – „една от основните валути днес“, за искреността на записаните истории. Той не пожела да отговори на въпроси на OFFNews за причината за настроенията в българската диаспора по света, която напоследък гласува предимно за националистически и популистки партии като ИТН и Възраждане, както и кои медии в България счита за независими.
След него доц. Георги Лозанов изнесе лекция за постистината, пропагандата и хибридната война. Фрагменти от нея можете да прочетете ТУК. Първата част на семинара завърши с лекция на доц. Жана Попова, която направи анализ на традиционните медии (телевизия), които неуспешно се опитват да мимикрират като социални мрежи и медии, и на опитите на инфлуенсърите в мрежата от своя страна да копират старите предавания на телевизиите от 90-те. Тя даже илюстрира твърдението си, че няма нищо ново под слънцето с откъс от вечерното токшоу на БНТ, в което водещата - инлфуенсърка говори на известната с възрастта си (55+) аудитория на обществената медия за Instagram, Threads и ТiкТок. На въпрос от Искра Ангелова за възможния "cross" между поколенията на терена на медиите, доц. Попова беше категорична: според нея поколенията няма как да се срещнат в медиите. И призова младите колеги да създават нови, оригинални предавания и форми, онлайн или извън него.
Бяха показани и избрани интервюта от проекта на "Маргиналия".
„Във Великобритания съм свикнал на широка палитра от етнически групи“, казва Петър Иванов, възпитан, правилно говорещ и добре изглеждащ българин, който живее в Бирмингам със съпругата и сина си. Той разказва, че родителите му, които са останали в Лом, са хора с достойнство и отказват парични помощи, както от Петър, така и от другите си две деца, които също са се преместили в Англия.
„Аз съм ром и съм чужденец както в България, така и тук," казва той.
Юлиана Методиева подчерта, че в началото е имало реакции от българите от диаспората заради включването на интервюта с роми: „Но още с първото излъчено видео представите се обърнаха, предразсъдъците изчезнаха“.
Рали Георг, която живее в Барселона, след години прекарани в Германия, разказва, че местните хора в новата й родина са много приятелски настроени, усмихнати и това е решаващо: „Може би, когато човек е позитивен, привлича същия тип хора.“
Проф. Васил Димитров, който преподава приложна математика в Канада и е към края на професионалната си кариера, все още не е решил дали ще се върне в България след пенсионирането си.
Част от интервютата са представени в книгата „Многоликата диаспора“ на редакционния екип на „Маргиналия“ – Марта Методиева, Томи Илиев и Юлиана Методиева.
Автор на анкетата, залегнала в основата на интервютата в проекта, е социалният антрополог д-р Антонина Желязкова. Според нея най-позитивният извод от разговорите е това, че „новите емигранти имат същата нагласа като старата българска емиграция – искат да направят нещо хубаво за България“. И припомня примера на Иван Станчов и Дими Паница, които веднага след промените дариха на родината си богатите си библиотеки и създадоха „Училище за политици“, за да помогнат за формирането на нов тип държавници.
Втората част на форума бе с обединяваща тема „Социологически интерпретации на емиграцията в САЩ и Канада“. Социолозите Мила Минева („Проектът „Диаспората: свързване на „гласовете“ - шанс и изкушение да чуем парченца от живота на български мигранти отвъд традиционните медийни наративи“), Алексей Пампоров („Раждането на глокалната диаспора“), Марина Лякова („Миграция и мобилност от България към Германия - хронологично-социална типизация и медийни репрезентации“) и Маргарита Карамихова („Миграционна политика на българската държава - има ли такава?“) обобщиха изводите и въпросите, които проектът на „Маргиналия“ предизвиква.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
890
1
10.04 2024 в 21:33
Боже-боже.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара