
МВнР предупреждава, че измамите с осигуряване на работа на българите в чужбина зачестяват.
След като през април дипломатическата мисия на България в Прага предупреди за зачестили сигнали за измами, свързани с осигуряване на работа на български граждани в Чехия, подобно предупреждение дойде и от Посолството в Словения.
Със започването на пролетно-летния сезон зачестяват сигналите за некоректно отношение към българи от страна на словенските им работодатели.
В репортаж на словенска телевизия се изнасят данни за експлоатиране на български работници от страна на някои фирми в Словения. Според репортажа фирмите развиват дейност в Лошката долина, в централна Словения, където през последните години полицията е разследвала десетки сигнали срещу некоректни работодатели, като „жертвите“ са основно от България.
Обикновено българите се изпращат в Словения с едногодишни договори, но малко по-късно са принудени да напуснат и трябва да избират дали да се приберат в България, или да останат в предприятието да работят на черно.
От посолството отбелязват, че е наложително да се увеличи осведомеността на кандидатите за работа. Те не трябва да подписват договори на словенски език, чието съдържание не разбират и в които не са фиксирани задълженията на работодателя за изплащането на заплатата и осигуровките.
Оказва се, че българите често не правят разлика между договорите за работа и за наемане на жилища.
Лицата, търсещи работа в чужбина, трябва да знаят, че когато използват услугите на фирми-посредници, трябва да тръгнат от България с преведен на български и подписан трудов договор с чуждестранен работодател. В него трябва да са видни всички данни за него и условията на труд и заплащане. С този договор на по-късен етап може всяко наето лице може да извърши проверка и при нужда да защити правата си.
Не по-маловажен е и договорът с фирмата-посредник, който включва определени атрибути, разписани в специална наредба. Той задължително трябва да съдържа коректните данни на посредника и мястото, на което е подписан.
Ако едно лице е изпратено на временна работа от предприятие, което осигурява такава, то задължително трябва да има сключен трудов договор между работника и предприятието. Такъв договор може да бъде сключен и с предприятие, което командирова свои работници и служители зад граница за своя сметка и под свой контрол. Този договор се сключва задължително преди постъпване на работа. Лицето трябва да подпише и уведомление за регистрацията му в НАП.
Отказът да бъдат подписани такива договори е сигнал, че лицата, търсещи работа, могат да станат жертва на измама.
Сигурен знак, че става въпрос за измама, е нежеланието на обещаващия работа да се срещне лично с лицето, търсещо заетост и комуникация само по електронен път.
Искането на такси и други плащания под каквато и да е форма за осигуряване на работа в чужбина също са сигнал за евентуална измама. В законодателството е регламентирано, че фирмите-посредници и предприятията, осигуряващи временна работа, нямат право да искат такси. Заплащането трябва да бъде от работодателя, за когото осигуряват работна ръка. Работодателите, които командироват свои работници и служители за изпълнение на дейности в чужбина, също нямат право да искат такси. Най-често се искат суми за издаване на формуляр А1 за командироването им, който се издава напълно безплатно от НАП. При евентуално плащане е наложително да искат документи, доказващи заплатените суми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
900
4
28.04 2022 в 16:07
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
900
3
26.01 2022 в 11:35
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
900
2
23.01 2022 в 20:25
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
4000
1
03.06 2019 в 13:21
Последни коментари
dolivo
Газовият интерконектор между България и Сърбия ще бъде пуснат пробно до дни
Mateevk
БСП няма да покани ''Левицата'' в новото ляво обединение
dolivo
Корабът ''Вера Су'' отплава от Варна под ново име
dolivo
За пълно унищожаване на Хамас войната ще продължи 10 години, смята Макрон
Kilca
Плащаме глоби на границата. Това доведе до много опашки