Българските олимпийци по биология отново са сред най-добрите в света. Младите таланти спечелиха пълен комплект медали – златен, сребърен и бронзов, както и почетна грамота, от 35-ата Международна олимпиада по биология – най-престижният турнир по дисциплината в света.
Виктор Лилов (СМГ) спечели златен медал и се класира в топ 10 в света. Момчил Петков (НПМГ) грабна среброто, Виктор-Александър Раданов (СМГ) – бронз, а Явор Банов (ППМГ Бургас) взе почетна грамота. Младежите завоюваха медалите след като премериха знания с най-добрите 320 състезатели по биология от 80 държави в целия свят. Техни ръководители в Казахстан бяха проф. д-р Албена Йорданова (Медицински факултет, СУ), гл. ас. д-р Радослав Александров (Институт по Молекулярна биология, БАН) и докторант Теодор Трифонов (Институт по биоразнообразие, БАН).
Как, обаче, се става олимпийски шампион?
С много упорит труд и подкрепа от родители, учители и университетски преподаватели. Разбира се, необходима е и финансова подкрепа, защото голяма част от международните олимпиади се провеждат в далечни държави като Казахстан, откъдето се завърнаха като победители родните олимпийци. За обезпечаването на подготовката и пътуването помагат и компании като Vivacom, която дари 30 000 лв. на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Телекомът подкрепя олимпийците вече за трета година, като до момента е дарил близо 140 000 лв. за подготовката и участието им в международни състезания и олимпиади.
Пътят на олимпийците от ученици до златни медалисти условно се разделя на няколко етапа – от проявата на интерес към съответната сфера, през задълбочаване на познанията и участието в национални състезания до цялостната им подготовка и участие в международни олимпиади.
Всичко започва с първия етап – любопитство, което децата проявяват към света около тях още в ранна детска възраст. Благодарение на своите родители и най-вече учители, Виктор Лилов открива любопитството си към биологията и химията още като дете. Те са тези, с помощта на които Виктор се превръща в първия български олимпиец, който печели златни медали от двата най-силни международни турнира в две дисциплини – биология и химия.
След любопитството идва вторият етап – откритието на интерес към конкретната сфера. В България това обикновено се случва след 6 клас, когато химията, биологията и физиката се обособяват като отделни предмети. Тогава се появяват и вдъхновяващи учители, които успяват да разпалят страстта и интереса на децата, провокират ги да мислят, да търсят и да опитват. Учениците започват да участват в общинските, областните и националните кръгове на олимпиадите. Такъв е и пътят на Виктор-Александър, който от малък се интересува от науките, а след 7 клас избира именно биологията.
С течение на времето, жаждата на младите таланти за нови знания ги отвежда извън пределите на класната стая и ги провокира да посещават специализирани школи, да търсят допълнителни материали, да се организират в групи и дори да се подготвят сами.
Третият етап е подготовката. За да стане част от разширения национален отбор по дадена наука, ученикът няколко години участва в националния кръг на олимпиадата, като за най-престижните международни олимпиади се излъчват младежите, класирали се на първите места в националния кръг в 10, 11 и 12 клас. Веднъж заели мястото си в разширения национален отбор, младите таланти участват в интензивен подбор, подготвен от ръководителите на отборите. Сред тях са университетски преподаватели, професори от институти на БАН, някои от най-добрите учители по природни науки в страната. Момчил Петков успява да премине през трудния подбор и за първи път е част от националния отбор по биология. Пред него от тук нататък предстоят хиляди нови възможности за растеж и още много спечелени медали.
Затова всеки път, когато чуете, че български ученик е спечелил медал от Международна олимпиада по природни науки, трябва да знаете, че не е случайно. Той, заедно с неговите учители и ръководители, в продължение на пет до десет години са се трудили за този резултат.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2010
1
16.07 2024 в 02:30
Последни коментари
Индонезия стана пълноправен член на БРИКС
Петков: Излезе ми тройният тест от ВМА - абсолютно отрицателен е
Продължава разчистването на 3-метровите преспи на Троянския проход
Лукашенко се извинил на Зеленски в първите дни на войната
Бургаският свободен университет е в топ 3 на вузовете, бълващи ръководители в съдебната власт