Документална трилогия за норвежката социална служба Барневерне засне журналистката Генка Шикерова. Първата част от трилогията може да се гледа в Youtube и носи заглавието ""Децата на Норвегия".
Филмът "Социалната война" търси отговор на наболялата тема за закрилата на децата и къде свършва истината и започват митовете за практиката в Норвегия.
1,1 млн. деца под 18 г. живеят в скандинавската държава, от тях изведени от семействата са 11 600, т.е. 1%, обобщава журналистката. Мерки са взети спрямо общо 3% от децата, като броят им през последните години нараства заради притока на мигранти и непридружените деца.
"Ние имаме най-добрите социални работници в света. За външния свят тази ситуация изглежда хаотична, дори чудовищна, защото вие виждате само външната страна на нещата. Вие не сте живели в моя дом, не сте видели това, което съм виждала аз. Няма да кажа какво е то, защото не искам да говоря за това. Когато чуеш само едната гледна точка, естествено е да чуеш страшни неща: те отвличат деца, отвеждат ги от домовете им", разказва Вилде Адолфсен. Вилде е млада жена, която в юношеството си социалните извеждат от семейството ѝ. Днес тя работи за организация за закрила на децата. Споделя, че не съжалява за случилото се и е осъзнала, че е била спасена едва след намесата на службата. "Децата са лоялни към родителите си и ги обичат", казва Вилде. Докато живеела с родителите си, тя ги приемала каквито са и не знаела, че случващото се в дома им не е редно.
Социалните служби в Норвегия имат право да изведат веднага детето от дома му само в изключителни ситуации, в които има заплаха за живота и здравето му. В останалите случаи се води процес.
"Някои родители злоупотребяват с алкохол или използват наркотици. Някои имат психични проблеми или пък са агресивни", обяснява експерт от службата.
Историята си разказва и Хайди, която е започнала с твърди наркотици на 17, преди това пуши трева на 12, а опитва алкохол едва на 10. "Майка ми сама се свърза с Барневерне, защото ѝ беше трудно да ми постави граници и защото едва свързваше двата края. Бягах много и от училище", казва тя. Установили, че на майката ѝ е трудно да се справи с дъщерята, а бащата е алкохолик. Преместена е в интернат. Ситуацията в дома ѝ не се подобрява, затова майка ѝ се отказва от родителските си права в полза на Барневерне. Местят я в дом за юноши, а после в дом за младежи със зависимости. На 18 заживява самостоятелно. На 19 ражда, но бащата на детето не остава с нея и бебето. Хайди отива при майка си, където живее с детето до двегодишната му възраст. "Майка ми беше болна, а аз имах нужда от повече помощ. Затова отидох да помоля доброволно социалните да вземат дъщеря ми. Първо започнаха да покриват разходите за детска градина, но това не беше достатъчно. Затова я настаниха във временен дом, а после и в постоянен. Срещах се с нея, когато не се друсах", разказва жената. Сега Хайди работи в център за зависимости. Среща се с дъщеря си, която вече е голяма и живее самостоятелно.
Често мерки се вземат за деца на мигранти - най-вече от Судан, Еритрея, Сомалия, Норвегия. Мъж, пожелал анонимност, споделя пред камерата: "В Норвегия казват на децата, че ако някой ги удари, те трябва да казват. Казала е това в детската градина, а после и пред Барневерн. Приели са го сериозно и са се обадили на полицията." Разследването продължава няколко месеца. Детето не е изведено от дома. "Имахме срещи всяка седмица. Идваха вкъщи и ни питаха как сме, как са дъщерите ни. Първо се държаха с нас като с престъпници. После разбраха, че казаното не отговаря на истината. Мъжът впоследствие получил писмо с извинение от социалните. Има право да ги съди за причиненото неудобство.
"Когато прилагаме по-крайни мерки, това никога не става без съд. Когато детето бъде изведено от дома, продължаваме да следим случая, за да видим дали няма начин то да се върне у дома", обяснява социален служител.
Продуцент на филма на Генка Шикерова е dnews.bg.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6023
1
20.01 2020 в 19:47
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара