От лозята до световната трапеза: Mastercard подкрепя българските бутикови винарни на престижно изложение в Италия

OFFNews 26 февруари 2024 в 15:12 11358 1

Mastercard

Снимка Mastercard

- Едни от най-добрите български винарни ще бъдат представени за първи път на престижното изложение „Slow Wine“ в Болоня, Италия, с подкрепата на Mastercard и Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). 

- За пета поредна година Mastercard се ангажира да предоставя решения, които отговарят на ежедневните предизвикателства пред българските малки винарски и кулинарни бизнеси и им дават възможност да се развиват в партньорство с DiVino.

- Най-доброто българско вино за 2024 г. наградено на DiVino Top 50 е на Иво Върбанов, Южен Сакар

26 Февруари, 2024. Mastercard обявява продължението на своето партньорство с малки български бизнеси в областта на виното и кулинарията, за да повиши тяхната видимост на световния пазар и да им помогне да получат подкрепата, финансирането и ресурсите, от които се нуждаят, за да развиват продуктите си на местно и международно ниво. Инициативата стартира с награждаването от Mastercard за най-добро българско вино за 2024 г. на годишната церемония DiVino Top 50 на 24 февруари и продължи веднага след това с първото в историята българско участие на изложението „Slow Wine Fair“ в Болоня, Италия, в периода 25-27 февруари.

Признатото най-добро вино в 13-ото издание на конкурса е Ivo Varbanov Syrah & Viognier I Got Rhythm 2017 , носител на най-много точки за „Най-добро българско червено вино“ и „Най- добро вино от Сакар и Източни Родопи“. Най-доброто вино от местен сорт е Staro Oryahovo Epic Tamianka 2022, а пълния списък на наградените вина можете да намерите тук: https://top50.divino.bg/

Сред българските винарни, които ще присъстват на изложението в Болоня, са някои от най-награждаваните производители в ежегодния конкурс - "Ахинора" от село Селановци, "Братанов" от Харманли, "Типченица" и "Царев брод" от съответните села, "Виа Антика" и "Вила Кътина" от София. Фестивалът събира сомелиери и любители на виното от цял свят, като предлага многобройни дегустации, майсторски класове и дискусии за спецификата и тенденциите във винопроизводството. „Slow Wine Fair“ се провежда всяка година и популяризира екологичното производство на висококачествено вино. Всяка година на изложението се представят вина, създадени по устойчив начин, не само с местен италиански, но и с международен произход.

"За българския винен сектор Mastercard има съществена роля за развитието на качеството, устойчивостта и световното признание чрез стратегически партньорства и инициативи. Сътрудничеството им с организации като Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП) означава холистичен подход към развитието на индустрията, включващ икономически растеж, екологични решения и социална отговорност", казва Емил Коралов, член на борда на БАВП.

"Mastercard застава зад опазването на уникалните български сортове, вкусове и рецепти, защото вярваме, че те са част от културното ни наследство и причина за световните туристи да посетят страната. Също така подкрепяме устойчивото развитие, опазването на природата и развитието на селските райони като част от процеса на винопроизводството. Нашият ангажимент надгражда обявения през 2020 г. ангажимент на Mastercard да предостави 250 млн. щатски долара под формата на финансови, технологични, продуктови и информационни активи за пет години на малкия бизнес по целия свят, включително и в България. Малките бизнеси служат за основа на нашата икономика и са ключови за съответните си общности", добавя Ваня Манова, мениджър на Mastercard за България, Северна Македония, Албания и Косово. "Малките производители на вино и храна се нуждаят от достъп до подкрепа и ресурси, които да им дадат възможност да процъфтяват. След като подкрепихме организаторите на основните изложения в бранша с инвестиции и иновации в извършването на транзакции, очакваме с нетърпение да предоставим на производителите платформа за връзка с клиенти в международен план и да създадем сплотена общност от колеги и ментори, които да учат и вдъхновяват бъдещи предприемачи."

Иво Върбанов е класически пианист, живеещ в Лондон, който решава да отглежда лозя в родината си. След дълго проучване избира района на Южен Сакар до с. Изворово. Винифицирането се извършва в изба Братанови. Заради използването на био земеделски практики, добивите са естествено ниски, ппроизводство на избата е между 25 000 и 30 000 бутилки, в зависимост от реколтата, а вината се предлагат във Великобритания, Белгия, Холандия, Германия, Полша, Финландия, Черна Гора и САЩ в топ ресторанти със звезди за виноценители.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -40

    1

    Far Rider

    26.02 2024 в 16:07

    Българската автомобилна индустрия достойно се представи на международния салон по автомобилостроене в Милано. Българските автомобили като качество и цена са достойна конкуренция на известни марки като Ламборгини, Ферари, Майбах и други такива. Същото е с вината.
     
    X

    Николай Стайков: Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите