Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1-ви януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева.
Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения, предаде БНР.
Според промените в Кодекса на труда минималната заплата трябва да бъде 50% от средната за страната. Вече е ясно, че сумата по новите изчисления трябва да е над 1000 лв.
Още при приемането на Бюджет 2024 разчетите показваха, че от 1 януари 2025 г. минималната заплата ще надхвърля 1000 лв.
"(С искането заплатата да стане 1080 лв.) са 147 лева повече, отколкото е в момента или 15.7% ръст и това трябва да се случи, тъй като е действащо законодателство в Кодекса на труда", посочи Костов.
По думите му 1 септември министърът на труда трябва да издаде постановление, в което да определи размера на минималната заплата от 1 януари 2025 година.
"Това, което знаем в момента, е три от четири неизвестни. Знаем за три от тримесечията, в които се формирани (средните заплати), какъв е размерът на средната заплата. Преди няколко дни излезе, че близо 2200 лева е средната заплата за първото тримесечие на 2024-та", добави той.
България трябва да транспонира до 15 ноември европейската директива за минималните работни заплати.
Заради това КНСБ и КТ "Подкрепа" настояват минималната заплата да се доближи до нужните средства за издръжка на живот, които съгласно последните експертни сметки сочат 1450 лева на месец за един работещ.
Главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев подчерта, че липсва връзка между минималната заплата и разходите за живот. "Има конверсия на цените, но заплатите са ниски. Един пункт са нарастващите бедни въпреки увеличението на заплатите", посочи той.
По думите чу увеличението на минималната работна заплата през последните години показва нелош темп, но той не успява да доведе до нужното увеличение на покупателната способност на населението.
Европейската директива за минималните работни заплати
Според директивата държавите членки със законоустановени минимални работни заплати трябва да въведат определени процедури, за да гарантират, че те са адекватни, с цел:
- постигане на достоен стандарт на живот;
- намаляване на бедността сред работещите;
- насърчаване на социалното сближаване и възходящата социална конвергенция;
- преодоляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.
С директивата се цени адекватност на минималните работни заплати, насърчаване на колективното договаряне; подобряване на ефективния достъп на работниците до правото им на защита на минималната работна заплата, когато това е предвидено в националното законодателство и/или в колективните трудови договори.
Предложената директива ще въведе годишно докладване от страна на държавите членки на данните за защитата на минималната заплата пред Европейската комисията.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
210
3
22.05 2024 в 20:42
И по какъв точно начин става краденето от минималната заплата, тa не е 1000 евро?
-80
2
22.05 2024 в 20:33
210
1
22.05 2024 в 18:10
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир