Още през 2006 година - а вероятно и много по-рано - българските здравни власти са очаквали пандемия, подобна на тази на новия коронавирус.
Това става видно от Национален план на Република България за готовност за грипна пандемия, публикуван в портала за обществени консултации. Планът е разгледан и приет в Постановление на МС на 13 януари 2006 г. - 14 години преди COVID-19 и 3 години преди вълната на свинския грип.
Основните цели на документа са 4 и напълно съвпадат с дневния ред на държавата към днешна дата:
· ограничаване на заболяемостта и намаляване на смъртността от пандемичния грип;
· осигуряване на оптимални възможности за лечение на заболелите;
· поддържане на функционирането на основни за обществения живот сектори и служби като здравеопазване, сигурност, транспорт и др.;
· осигуряване на постоянна, достоверна и актуална информация за обществото относно хода на грипната пандемия и предприетите мерки.
Любопитно е, че планът почти 1 към 1 е предвидил ситуацията днес. Думата "карантина" в документа се среща едва два пъти, но за сметка на това говори за затваряне на граници - мярка, която мнозина смятаха за нереалистична допреди няколко седмици.
Ограничаване или поне забавяне на разпространението на грипа чрез прилагане на предвидените в плана ограничителни противоепидемични мерки: изолация и карантина, ограничаване на пътуванията в страната и чужбина, граничен контрол.
Отговорност: МЗ, МВнР, ГДЗИ, РИОКОЗ
И още:
- Изолация и карантина на болните и контактните от първи ред (в дома, или в болнично заведение);
- Временно прекратяване на учебните занятия в учебните заведения;
- Временно преустановяване на работата на детските градини и яслите;
- Въвеждане на временна забрана за провеждане на колективни мероприятия със струпване на голям брой хора в затворени помещения (концерти, театрални постановки, кинопрожекции, други събития);
- Прекратяване на свижданията в болниците, планови операции (които могат да бъдат отлагани), профилактичните прегледи на бременни и кърмачета, плановите имунизации.
Епидемиолозите предсказват и много точно генезиса на епидемията:
Очаквани особености на следващата грипна пандемия
• Невъзможно е да бъде предсказано кога точно ще възникне следващата пандемия, но е известно, че досега най-дългият междупандемичен период е бил 39 години, а последните две пандемии са през 1968 г., когато се появява новият подтип А (H3N2), измествайки А(H2N2) и през 1977 г., когато се появява А (H1N1) след 20-годишно отсъствие.
• Следващият пандемичен вирус ще се появи най-вероятно отново в Югоизточна Азия, както и два от трите последни пандемични вируса.
• Невъзможно е да бъде предсказано каква ще бъде антигенната структура на новия пандемичен грипен вирус, но има вероятност вирусът да притежава повърхностните антигени или вирулентността на грипни вируси с животински произход, (напр. птичият вирус А (H5N1), появил се през 1977 г. в Хонконг).
• След като се адаптира напълно към ефективно предаване от човек на човек, новият вирус бързо ще се разпространи и пандемията ще обхване целия свят в рамките на 6 до 10 месеца. Има основания да се очаква това да стане и за по-кратък период предвид интензивните международни връзки – търговия, въздушен транспорт и
засилената урбанизация.
• Най-вероятно е да се разпространят няколко последователни пандемични вълни, свързани с висока заболяемост и смъртност във всички възрастови групи и тежки социални и икономически последици в целия свят.
• Възможно е първата вълна на пандемията да започне извън типичния за ежегодните грипни епидемии зимен сезон.
• За разлика от сезонните епидемии, при пандемия ще бъдат засегнати в по-голяма степен младите хора, вероятно включително и с по-висока смъртност. (...)
• Анализът на разпространението на пандемиите в България показва, че вероятно първата пандемична вълна ще достигне до страната с поне няколко месеца закъснение, което би осигурило допълнително време за организиране на здравната
мрежа.
Стратегията от над 100 страници дава и отговор на въпроса колко смъртоносен е у нас сезонният грип. Засега е рано тези данни да се съпоставят със смъртността от ковонавируса, тъй като епидемията не е отшумяла.
Ето обаче данните за грипа:
"Грипните епидемии закономерно се придружават и от чести и тежки усложнения и увеличаване на смъртността – както на допълнителната смъртност (предизвикана само от грип и остри пневмонии), така и на общата добавъчна смъртност (свързана не само с грип и пневмония, но и с други соматични заболявания, провокирани от грипа)."
(...) За периода 1995-2004 г. в България са били хоспитализирани поради пневмония общо 607 074 души (средно 60 707 годишно). В посочения период от пневмония са починали общо 22 253 души (средно 2 225 годишно). От тях средно 7.4 % са кърмачета под 1 година и 71.2 % са лица над 60 години - възрастовата група, категорично считана за особено рискова по отношение на грипа и свързаните с него усложнения.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20699
1
02.04 2020 в 20:26
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара