Прегледът на учебните програми вече е към края си. Ще използваме лятото, за да ги променим, като идеята е учениците да посрещнат 15 септември 2022 г. с актуализирани програми, които да облекчат преподаването на различните предмети. Успоредно развиваме и средствата, така че да вървят заедно със съдържанието
Това заяви министърът на образованието и науката Николай Денков пред БНТ. По думите му ще има реформи, "докато станем по-добри".
"Промяната от един към друг тип система действително изисква много промени, част от тях бяха неудачни. А през последните десетилетия науката се развива изключително бързо и ние трябва да наваксаме", допълни той.
В неделя министърът обяви, че част от уроците по математика ще отпаднат, "без от това да загубят учениците в края на тяхното обучение. Друга част от материала трябва да се премести в по-горни класове".
Според него в много случаи и учители и ученици казват, че съдържанието не е ясно подбрано: "Академично поднесено е, в много случаи при прехода от интегрални към по-специфични дисциплини изведнъж се губи усещането, че това е цял наратив и от там децата се загубват".
Министърът допълни, че този академичен стил затруднява и децата, и родителите. Затова сега в прегледа на програмата водещи са учителите, за да преценят кое е разбираемо и кое - не.
"Един материал, който се преподава в училище трябва да бъде разбираем за всички деца, които полагат усилия. Целта е да се наблегне на това, което развива уменията - да мислиш, да формулираш тези, да ги защитиш и представиш по определен начин. Идеята е не да се опрости материала, а да се промени целта на самото образование", каза още той.
Попитан дали заради новите програми ще има нов формат на изпитите през следващата 2022/23 учебна година, министърът обяви, че форматът ще бъде обявен преди началото на учебната година: "Началото на септември всички родители ще видят какво ги очаква".
Денков коментира и промените в матурите за зрелостниците:
"От една страна, точките създават проблем за тройкаджиите, от друга страна, има по-голям шанс за тези, които могат да се подготвят по-добре. Този, който се готви за 6, има по-добри условия".
По думите му следващата календарна година със сигурност ще актуализираме заплатите на учителите. Направено е достатъчно, за да има средства за увеличаване на заплатите.
"Промените, които правим са насочени към адаптиране на програмите към нещо по-разбираемо за учениците и родителите, заяви акад. Денков. В началото на септември всички родители ще видят какво ги чака", каза още министърът.
Аргументите против започването на учебната година по-рано от 15 септември, са неубедителни, смята той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10
2
24.05 2022 в 16:51
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара