"Отварянето на трудовия ни пазар за българи и румънци няма да доведе до големи проблеми. Нека не драматизираме излишно нещата", апелира пред „Дойче веле“ Гунтрам Шнайдер, социален министър на германската провинция Северен Рейн-Вестфалия.
Притокът на роми от България и Румъния е тема, по която в Германия се дискутира от месеци насам. Сега тя придобива нова актуалност, тъй като в началото на 2014 година гражданите на България и Румъния ще имат напълно свободен достъп до германския трудов пазар. Някои експерти прогнозират, че в момента, в който паднат и последните ограничения, в Германия ще пристигнат най-малко 200 000 души от тези две държави. Предполага се също така, че повечето от тях ще се насочат към най-гъсто населената германска провинция - Северен Рейн-Вестфалия.
Гунтрам Шнайдер, който е министър по труда и социалните въпроси в тази провинция, е на друго мнение. Според него броят на пришълците няма да е чак толкова висок: "Когато навремето Германия отвори трудовия си пазар за поляците, експертите говореха за стотици хиляди пришълци. В крайна сметка в Северен Рейн-Вестфалия пристигнаха едва 15 000 души. Не отричам, че в рамките на ЕС се сблъскваме с феномена "миграция по бедност". И е пределно ясно, че трябва да се отнесем най-сериозно към този проблем, създавайки възможности за интеграцията на тези хора. Но паниката е напълно неуместна", категоричен е министърът.
Гунтрам Шнайдер е на мнение, че федералният вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих излишно драматизира нещата, предвещавайки мощни човешки потоци, които ще залеят Германия. Шнайдер не крие, че в градове като Дуисбург или Дортмунд наистина има проблем с пришълците от България и Румъния. Но този проблем се дължи не толкова на броя на новопристигналите чужденци, колкото на факта, че те се концентрират в определени квартали. "Вече приехме специална програма, за която са отделени 7,5 милиона евро, но тези средства не стигат. Без съдействие от страна на държавата и от страна на Европейския съюз засегнатите общини едва ли ще се справят", посочва Шнайдер.
Решението: легална работа срещу нормално заплащане
Министърът смята, че ситуацията би могла да се успокои, ако новопристигащите българи и румънци имат законна работа. Към момента много от тях работят нелегално и срещу минимално заплащане - между 2,5 и 5 евро на час. "Това е ограбване, недопустимо е", казва министърът и отбелязва, че легализирането на труда ще доведе до повишаване на доходите на пришълците, а оттам и до решаване на социалните им проблеми.
Шнайдер изтъква, че за проблемите с пришълците вина носят и онези, които злоупотребяват с тяхното социално положение и ги експлоатират. В това отношение важна роля ще изиграе въвеждането на минимална работна заплата, което е сред програмните цели на новото германско правителство.
А какво ще стане с хората, които нямат работа? "Те, естествено, ще имат право на социални помощи, ако са работили известно време в Германия. Проблемът е, че много от пришълците нямат никаква квалификация. В нашите насърчителни програми се съсредоточаваме именно върху това - да им дадем възможности за квалификация, за да имат шанс на трудовия пазар", посочва министър Шнайдер.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Октим
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
user4eto
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
Танас
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
jdravun
Калин Стоянов призна, че Пеевски е охраняван от НСО