Научният ръководител на кандидата за премиер от "Има такъв народ" Пламен Николов го описва като интелигентно момче, което се справяло добре с езиците. Николов защитил докторската си дисертация по философия пред 25-членна комисия от ВАК (Висшата атестационна комисия) през 2004 г., когато е бил на 27 години. темата му е била "Философско-антропологична рефлексия върху времето".
"Хубава защита беше. Мислех да го взема за асистент в катедрата, но нямаше места. После той замина за чужбина. Казвам го от академична гледна точка. Какво ще прави в правителството, е отделен въпрос. Аз лично не съм почитател на тази партия", каза пред OFFNews проф. дфн Валери Динев, преподавател по философска антропология в Софийския университет.
Според него философското образование е плюс, но не и гаранция за успех на толкова висок пост.
"Философ вече е управлявал - такъв беше Жельо Желев и беше успешен президент, казва проф. Динев. - Философското образование е аналитично. Освен това трябва практически опит и да назначи най-добрите специалисти, не знам ще му позволят ли да си ги избере, това вече с сложно."
По принцип това, че човек е интелигентен, още нищо не значи. Практически трябва да може да се справи, да има умения. А не човек да е много интелигентен, а като дойде ситуация, да е като пиле в кълчища. Ще дам един пример - в Китай, през 20-те години, за да станеш държавен служител, е трябвало да изучаваш Конфуций. Задължително. Той казва, че човек не може да знае всичко, но трябва да назначи най-добрите в дадена област и после те да назначат най-добрите. Да вземем Рейгън, който бе актьор по професия, но стана един от най-добрите президенти. Благодарение на него падна социализмът, който не вярвахме, че ще си отиде", коментира още научният ръководител на Пламен Николов.
Професорът уточнява, че Николов е доктор по философия, макар някои медии погрешно да го обявяват за доктор по философия, икономика и право. "Това е шифър на научната специалност. С този шифър може да си и доктор по право, и доктор по икономика, в случая Николов е доктор по философия", обяснява Валери Динев.
"Аз преподавах философска антропология. Много от преподавателите готвят студентите за изпита, не за живота. Аз ги уча на практически умения как да се справят - седем пъти падни, осем пъти стани; умният се учи от грешките на другия, глупавият се учи от собствените си грешки", казва още професорът.
"Един човек, докато не каже нищо, ти не може да знаеш дали е умен или е глупав. Докато не направи нещо нещо, не можеш да разбереш дали е способен или не. Както казват, на майстора се гледа работата, не приказките", добавя той.
"Искам да кажа и на него, и на Слави, и на Христо Иванов една испанска поговорка: едно е да да говориш за бикове, друго е да си на арената", завършва преподавателят философ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5054
1
02.08 2021 в 14:14
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)