Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов очерта водещата роля на България като съпредседател на работна група №8 "Екологична сигурност" от Формулата за мир на президента на Украйна Володимир Зеленски по време на международен форум в резиденция "Бояна" по повод представяне на приоритетите на инициативата.
Проявата беше организирана съвместно от посолството на Украйна в София и МОСВ. В събитието участваха също министърът на правосъдието Атанас Славов, заместник-министри на енергетиката, земеделието и храните и представители на дипломатическите мисии у нас. От украинска страна във видеоконферентен формат се включиха министърът на екологията и природните ресурси Руслан Стрилец, министърът на енергетиката Герман Галушченко, началникът на кабинета на президента, заместник-главният прокурор и др.
Събитието беше открито и модерирано от посланика на Украйна в България Н. Пр. г-жа Олесия Илашчук, която изрази изключителна благодарност за активното участие на България и утвърждаването ѝ като регионален лидер с включването си в три работни групи за изпълнение на украинската формула за мир: Работна група №3 "Енергийна сигурност", Работна група №2 "Сигурност на храните" и Работна група №8 "Екологична сигурност".
В качеството си на колидер на РГ №8 (съвместно с ФРГ и Финландия) министър Попов посочи като основна мярка в процеса по постигането на устойчив, пълноценен и продължителен мир в Украйна, възстановяването от екологичните щети вследствие на руската агресия и осигуряването на преход към зелена икономика. Вредите, причинени на околната среда като резултат от военната агресия, са глобални. Разрушаването на язовир Каховска е едно от най-мащабните техногенни престъпления срещу околната среда с негативен ефект от трансграничен характер. Това предизвика необходимостта от спешна координация между България, Украйна и Румъния относно екологичното състояние на Черно море.
"Възстановяването на околната среда няма да се случи веднага след приключването на войната. Това е по-дълъг процес, който обаче трябва да започне сега и да обедини координираните усилия и проактивните действия на световната общност", каза българският министър на околната среда.
Той изтъкна необходимостта от консолидирането на световната общност за определяне на законовата база на отговорността на руските агресори по отношение на военните престъпления и престъпленията срещу природата и въздействието върху климатичните промени. Той посочи още, че провелият се през октомври т.г. в Киев международен форум "Обединени за справедливост, обединени за природата" е поставил началото на международно-правен процес за повдигане на отговорност при унищожаване и нанасяне на тежки щети върху природата, вследствие на военни конфликти.
Като доказателство за важността на темата за България и нейната готовност да бъде един от европейските колидери в бъдещото възстановяване на Украйна, министър Попов посочи, че за първи път страната ни ще бъде представена на предстоящата COP 28 с павилион, в рамките на който е планирано събитие, посветено на зеленото възстановяване на Украйна.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България