Фондация „Красива наука“ в партньорство с Министерството на образованието и науката, общините в София, Видин, Монтана и Бургас, университети, научни институти, училища и неправителствени организации предлага от 25 до 29 септември разнообразна програма от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, съобщиха от екипа на фондацията.
Предстоят срещи с "Млади посланици на науката" в София, "Пътуващ фестивал" във Видин и Монтана, ученически клуб „Млад учен“ в Бургас и др.
В столицата събитието е в партньорство с програма „София – град на младите и активните“ на Столична община и ще се проведе на 27 септември. На този ден в Mall of Sofia ще бъдат "Младите посланици на науката": учени от Стопански факултет на Софийски университет (СУ) „Кл. Охридски“, Центъра за изследвания и анализи, Химикотехнологичния и металургичен университет, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, Института по обща и неорганична химия при БАН, Института по електрохимия и енергийни системи при БАН, Агробиоинститут, учениците от "Забавна математика" от Софийска математическа гимназия (СМГ), Природо-математическа гимназия (ПЧМГ), 43 ОУ „Христо Смирненски“, Британско училище София, ЧОУ Izzi Science for Kids, ЧСУ "Космос Cosmos International School", младежите от проекти на Фондация „Екологичен манифест - МанЕко" и "Академия за Визионери" на Столична община ("Дигитална достъпност", "Острови на биоразнообразието", "Подари щастие, приеми приятел", "Пукльовците").
Пак на 27 септември в Национален природонаучен музей при БАН посетителите ще могат да научат интересни факти за скалния орел в България, голямото пътуване на червеногушата гъска, за българските динозаври, както и да се запознаят с палеоботаниката и да посетят "Кабинет на любопитствата".
Забавен куиз за млади пътешественици ще се състои в Централни хали. Задължително е желаещите да присъстват на събитието предварително да резервират своите места.
Поредицата от септемврийските събития ще завърши на 29 септември. "Наука в три минути" ще се проведе в Централни хали, където десет от звездите на конкурса FameLab ще покажат колко вълнуващо и разбираемо може да се говори за наука в рамките на три минути. Сред финалистите от минали години има астрофизик, лекар, химик, генетик, инженери по геодезия, хранителни технологии и хидроинженери (ВиК), ветеринарен лекар, молекулярен биолог. Събитието е с предварителна резервация.
През октомври проектът в София продължава с "Посланици на науката онлайн" - програма на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и проучванията на младите изследователи етнографи в областта на доброволчеството, спорта, реакциите при наводнения в България и пр..
Повече за проект „Млади посланици на науката“ по Програма „София – град на младите и активните“ има тук.
За първи път в България тръгва т. нар. Пътуващ фестивал „Красива наука“, чиято цел е постепенно да достигне до различни селища в страната, в които липсва научна и академична инфраструктура. През 2024 г. Пътуващият фестивал ще посети първо Видин (на 25 септември) и Монтана (на 27 септември). Основни партньори на фестивала са Министерство на образованието и науката, община Видин и община Монтана.
Във всеки град има еднодневна програма, разделена на училищна и основна. Училищните програми се провеждат в партньорство с домакините - Средно училище „Цар Симеон Велики“ във Видин и Природо-математическа профилирана гимназия „Св. Кл. Охридски" в Монтана.
Темите са разнообразни - от работилници за тайните на Тутанкамон и галактиките, през поглед към тъмната страна на луната и професиите на Антарктида, правилата за именуване на животни и растения, срещи с дронове. Събитията в училищната програма са специално разработени, за да провокират интереса на учениците към природо-математическите предмети чрез интерактивни и забавни занятия. Обявена е пълната програма за училищата, както и информация как да се запазят безплатните места.
Основната програма и в двата града е подходяща за възрастни и за семейна публика - за всички, които се интересуват от темите за добрите бактерии на българските млечни продукти (презентация на проф. д-р Светла Данова); миналото на Видин в светлината на новите археологически открития (д-р Ваня Ставрева); големите очаквания в астрономията (Никола Каравасилев); българското присъствие в Антарктида (проф. д-р Христо Пимпирев); истории за хора, вируси и още нещо (доц. д-р Любомира Николаева-Гломб); големите очаквания в астрономията (Никола Каравасилев).
Подробности за всяко от събитията и възможностите за резервиране на безплатните пропуски във Видин - на следния адрес; а в Монтана - тук.
Пътуващият фестивал е създаден от фондация „Красива наука“ - организатор на Софийския, Варненския и Пловдивския фестивал на науката. Събитието се провежда с националното партньорство на МОН, със съдействието на общините във Видин, Монтана, София, както и на А1, Българска телеграфна агенция, (БТА), Национално издателство „Аз-Буки“, Mediabricks.bg и "БГ Наука", писа БТА.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)