Кметът Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията.
"Всички изменения се извършват без увеличаване на общата численост на администрацията, чрез оптимизация на съществуващия ресурс - с цел по-бързо и резултатно изпълнение на приоритетите на града" - заявиха от Столична община.
„Тази структура е резултат от внимателен анализ на процесите. Предлагаме модел, който не обслужва конкретни хора, а обществения интерес, и търсим устойчивост – модел, който ще работи еднакво добре и след този мандат. Не искаме временни, оперативни решения, а управленска рамка, която да носи резултати във времето“, заяви кметът на София Васил Терзиев.
Нов заместник-кмет в направление "Градско планиране и развитие"
Една от ключовите промени в новата структура е създаването на позицията заместник-кмет по градоустройство – "фигура, която ще има стратегическа роля за интегриране на всички процеси, свързани с планирането и развитието на София".
Решението цели да "възстанови баланса между политическата отговорност и експертната независимост в градоустройството".
"Новият заместник-кмет ще бъде носител на стратегическите решения и на политическата отговорност за резултатите – така, както е във всички модерни европейски столици. В същото време главният архитект запазва и ще продължи да упражнява своите експертни правомощия по Закона за устройство на територията – издаване на разрешения за строеж, одобряване на проекти и контрол върху законосъобразността и качеството на строителството. По този начин се постига ясно разграничение на функциите: политическото ниво определя визията и приоритетите, а експертното – гарантира качеството и спазването на закона" - заявиха от СО.
“През годините в София се стигна до изкривяване на баланса, при което главният архитект се превърна във властова фигура – позиция, каквато законодателят никога не е предвиждал. Главният архитект трябва да бъде експерт, избран с конкурс, който гарантира професионализъм и независимост, но не и човек, който определя политиката на развитие на града. С тази реформа възстановяваме справедливия ред, при който кметът и заместник-кметът носят политическата отговорност, а главният архитект – експертната“, заяви Васил Терзиев.
Ново направление "Сигурност"
Новата структура предвижда създаването на ново направление „Сигурност“, звено за стратегически комуникации, инспекторат за противодействие на корупцията и административна единица за поддръжка на изградените обекти.
"Предлаганите промени не предвиждат увеличаване на щатните бройки - Столична община ще работи със същия брой служители, но по-ефективно. Новата структура подрежда функциите така, че да няма дублиране между звената и всеки екип да знае ясно своята роля и отговорност. Чрез по-добра координация и вътрешна организация общината ще може да реализира повече проекти, с по-малко бюрокрация и по-бързи резултати за гражданите" - заявиха от СО.
Докладът за новата структура ще се разглежда на заседание на Столичния общински съвет на 13 ноември.
Напрежение в Столична община
Вчера кметът поиска оставката на главния архитект на София Богдана Панайотова с публикация във Фейсбук. Още от началото на мандата беше ясно, че София има нужда от нов подход в градоустройството – дългосрочно планиране, по-добра координация и модерна структура, която да работи с ясни приоритети и резултати, отбеляза Терзиев.
В отговор с публикация във Фейсбук Панайотова съобщи, че няма намерение да подава оставка. Тя посочва, че пише в качеството си на главен архитект на Столичната община от болничното легло, където е на системи от миналата седмица.
Причината за поисканата оставка на Богдана Панайотова е несъгласието й с новата структура на общинската администрация, подготвена от кмета Терзиев, научи OFFNews.
В момента тече чистка в Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община, научи още OFFNews.
По ръководството на новоназначения заместник кмет по правни въпроси Стефан Дъров текат затворени в тесен кръг обсъждания за иницииране на дисциплинарна процедура с цел да бъде отстранен главния архитект на София.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4072
3
08.11 2025 в 11:49
-8795
2
06.11 2025 в 23:57
510
1
06.11 2025 в 20:00
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие
Украйна ще нанася превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели, заяви Зеленски
МРРБ обяви новите цени на винетките, влизат в сила от 1 август