Десетки граждани излязоха на протест днес заради застрашаващата живота на пътуващите организация на движението през надлеза в Елин Пелин.
Хората се събраха към 10 ч. преди началото на моста.
Какъв е проблемът?
Елин Пелин е на няколко километра от София, с все повече складови и производствени бази. Надлезът над железопътния път обаче е сериозен проблем. Изграден преди 1989 г., той не е проектиран за толкова голям трафик и толкова тежки превозни средства. След репортажи и предавания за проблема агенция "Пътна инфраструктура" пуска търг за рехабилитация и укрепване на надлеза. Хората обаче настояват за нов, защото сегашният не издържа натоварванията, на които е подложен. Ремонтът приключи преди около година.
"Радостта на всички ни бе кратка, още след първите 6 месеца по надлеза започнаха да се получават напуквания в асфалтовата настилка, а към днешна дата зеят кратери между всички фуги", споделя Ангел Славчев, гражданин на Елин Пелин.
По съоръжението има и развити болтове, и висящи уплътнения. Всичко това говори за некачествено изпълнение или за факта, че съоръжението не издържа на тези натоварвания, на които е подложено, коментира той.
Хората правят подписка, внасят я в АПИ, срещат се с кметове, представители на АПИ и фирмата изпълнител и получават обещания за ограничители на скоростта, камери и ремонти.
Днес, три месеца по-късно, почти нищо от това не е свършено, казва той и дава пример - фирмата замаза две-три дупки, а зеят повече от 10.
Гражданите на община Елин Пелин настояват за: незабавни мерки относно организирането на трафика по надлеза в с. Гара Елин Пелин; ограничаване на скоростта по него; забрана за преминаване на автомобили с тегло над 10 тона; незабавна ревизия на съоръжението и отстраняване на неговите проблеми.
"Настояваме за всичко това, защото сме силно обезпокоени за живота и състоянието на хората, които живеят в района и под надлеза - техните къщи са напукани от вибрациите, а тътенът от преминаващия 40-тонен ТИР през дупките е сравним с бомбардировка. Хората са изключително притеснени за живота си", обяснява Ангел.
Много международни шофьори използват този път за връзка между двете магистрали, а складовите бази в района на всички големи хранителни вериги в страната ни доутежняват проблемите.
Хората се обръщат и към властимащите със следното послание:
"Използвахме всички дипломатични средства за решаването на този проблем. Ако смятате, че си имате работа с някакви "селянчета", сте сбъркали много сериозно! Или решавате проблемите, или си носите последствията!
Готови сме да затваряме не само пътищата в община Елин Пелин, готови сме да дойдем и под прозорците на Министерски съвет. Нас не ни интересува кой е на власт и с какъв цвят се е накичил. Нас ни интересува здравето и сигурността на всички в общината. Компромиси няма да правим!
Призоваваме г-н Бойко Борисов, като премиер и човек гордеещ се с новопостроените пътища в страна, да дойде да види какво е положението и сам да прецени дали той би живял и ден в една от къщите под надлеза.
Настояваме за създаване на обиколен път за всички тежкотоварни автомобили.
Ние сме ЗА прогреса и развитието на региона, но не и за сметка на здравето и сигурността на хората в него!"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург