Чума по овцете във Велинград: Прикривана ли е била заразата?

OFFNews 27 ноември 2024 в 08:28 2354 1

овце

Снимка Pixabay

Овце

След 6 години, в страната ни отново е установено огнище на чума по дребните преживни животни. Такова е установено в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Заповедта за евтаназирането им предизвика сериозно напрежение във Велинград.

На място пристигна и земеделския министър, който обяви, че ще бъдат взети повторни проби от животните.

Очаквано фамилията, които гледа овцете в трите стада, е против евтаназирането на техните животни.

Собствениците: Това е завист!

„Такова решение за умъртвяване все още не е взето. Днес ще се взимат проби на около 100 – 200 животни. Тези проби ще бъдат не за наличие на вирус, а за антитела. Това значи, че веднъж вече са прекарали заболяването и са оздравели“, обясни животновъда Димитър Илиев по БНТ.

„Никъде не сме ходили, не сме шавали да купуваме и вкарваме животни в стопанствата. Да проверят, това е завист. Да проверят околните стопанства. Всички животни пасат на едно и също поле и пият една и съща вода“, каза Георги Илиев.

От думите на фермерите стана ясно, че животните може да са се заразили от паша.

По думите на министъра на земеделието и храните Георги Тахов днес ще бъдат взети допълнителни 300 проби от животните в огнището. Във вторник от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обявиха, че нямат съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни в обекта. Огнището е от три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно.

Хронология на случая

След съмнения за наличие на заболяване в съответния обект, на 20 ноември са взети 40 проби, изпратени в София. На следващия ден БАБХ са посетили отново обекта и са взели още 50 проби, които също са изпратени в националната референтна лаборатория в София.

В петък, 22 ноември, са взети 20 серологични проби за наличието на антитела. След изследване на пробите, в понеделник всички излизат позитивни. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект, обясни Даниел Денев, началник отдел "Здравеопазване на животните" .

По думите на Денев сега най-вероятно ще има ограничения за износ на животни и продукти от област Пазарджик, но ако не се вземат мерки, има опасност Европейската комисия (ЕК) да забрани износа на животни и продукти от тях от България като цяло.

Той подчерта, че това е контактно заболяване, което значи, че има нелегално внасяне на животни във въпросния обект. Денев отбеляза, че в Гърция и Румъния спекуланти продават на безценица животни, тъй като двете страни бяха силно засегнати от болестта. От БАБХ потвърдиха, че са сезирали прокуратурата.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови