България се нарежда на 14-о място в международното изследване сред четвъртокласниците PIRLS, проведено през 2016 г. в 50 държави и представено днес във всяка от тях, а у нас - от Министерството на образованието и науката.
Безспорните лидери са Русия и Сингапур. Руската федерация държи първото място с 581 точки, като се изкачва с цели 53 спрямо 2001 г., а Сингапур заема второто с 576 т.
Международното изследване PIRLS се провежда от 2001 г. на всеки 5 г. и се фокусира върху две основни цели при четенето във и извън училище – четене с разбиране на художествени текстове и извличане и ползване на информация от научно-популярни текстове. Задачите в тестовете са свързани с четири когнитивни процеса – търсене и извличане на информация, извеждане на преки заключения, интерпретиране и обобщаване на идеи и информация, както и анализ и оценка на съдържанието, езика и структурата на текста.
С резултата си от 552 точки през 2016 година България отново достига нивото си от изследването през 2001 година, когато резултатът ни е 550 точки. След това спадаме до 532 т. (2011 г.) и постепенно отново се връщаме към нивото от преди 15 години.
552-те ни точки са над средното ниво от 500 т. за изследването, в което участват 50 държави и региони с общо приблизително 319 000 ученици, 310 000 родители, 16 000 учители и 12 000 училищни директори (От България са се включили 4281 ученици и 214 учители от 153 български училища, както и 4242 родители). С тях изпреварваме САЩ, Литва, Италия, Дания, Макао, Нидерландия, Австралия, Чехия, Канада, Словения, Австрия, Германия, Казахстан, Словакия, Израел, Португалия, Испания, Белгия и др., но сме след Русия, Сингапур, Хонконг, Ирландия, Финландия, Полша, Северна Ирландия, Норвегия, Китай, Англия, Латвия, Швеция и Унгария.
В дъното на класацията е Южна Африка (320 т.), а преди нея - Египет, Мароко и Кувейт.
И у нас, както и при почти всички други участници, момичетата се представят по-добре - средно 559 точки при 544 за момчетата.
Голямо влияние върху резултатите оказва домашната среда, затова и изследването проучва каква е тя. Само 15% от българските ученици и родители, участвали в PIRLS 2016, казват, че в домашните им библиотеки има повече от 100 книги. 14% признават, че броят им е 25 или по-малко.
Любовта към книгите се предава от родители към деца и затова не липсват въпросите дали майките и татковците обичат да четат. 39% от българските родители отговарят, че много обичат да четат, а 19% признават, че това изобщо не е любимото им занимание. Останалите казват, че го правят от време на време.
Както и при останалите страни, и у нас може да се направи изводът, че детската градина помага за развиването на способностите при четене. Учениците, които са били в детска градина и ясла 3 г. и повече преди постъпването си в първи клас постигат средно 564 точки на тестовете, докато тези, които са били година и по-малко - 511 точки.
Удовлетвореността на учителите също е определяща за резултатите на техните ученици. През 2016 г. 40% от преподаватели са посочили, че са удовлетворени от работата си, а техните ученици имат средно 557 точки. 52% са донякъде удовлетворени, а едва 8% са неудовлетворени. Възпитаниците им са постигнали съответно 548 т. и 543 т.
Резултатите ни показват, че децата се справят еднакво добре с литературните и научно-популярните текстове. Средният им резултат при първия вид е 551 т., а при втория – 554 т. PIRLS използва сравнителни равнища на способностите и разделя учениците спрямо получените резултати. Най-високото – напреднало равнище, изисква 625 точки, а високото – 550 т. Повече от половината български четвъртокласници, участвали в изследването, достигат високо ниво, а всеки пети - и напреднало.
5% от четвъртокласниците ни не са успели да изкарат 400 т. и да покрият ниското равнище.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)