"В България има висока толерантност към употребата на физическо насилие спрямо деца като възпитателно средство“, гласи констатацията на изследване, поръчано от Института по социални дейности и практика, който е част от международно проучване в още 5 страни от региона - Литва, Латвия, Украйна, Молдова и Полша.
Резултатите бяха изнесени днес на национална конференция в Столична община. Около 30% от анкетираните са заявили, че според личните им наблюдения в последните 10 години в България родителите използват по-често физическото наказание като модел на поведение спрямо децата си, вместо комуникация. Крясъците и обидите пък са сред най-често прилаганите методи за укротяване на хлапетата. Изследването показва и институциите, към които се подхожда с най-голямо доверие, що се отнася до закрила на децата. По отношение на способността да окажат подкрепа на дете - жертва на насилие най-голямо е доверието към органите на МВР и органите на правосъдието.
Проверка на OFFRoad-Bulgaria обаче показа, че според написаното от членовете на т.нар. „Свободен форум на служителите от МВР“ полицаите доста често „развързват ръцете си“.
Миналия месец е започната тема „Боят като средство за възпитание“ и мненията в нея са повече от показателни за резултатите от проучването.
Потребителят minsvasht заявява, че е удрял сина си „3 пъти за 7 години, но още помни и знае какво става като направи нещо лошо“. В последствие допълва, че това е „опция, която върши работа“.
Потребител с ник Vladimirov също споделя своите „виждания и опит“: „В днешно време като родител на две дъщери все още съм привърженик на методите от едно време и не рядко съм ги шамаросвал... Аман от лигльовци на 16-21 год., които при първия шамар заплашват родителите си с напускане на семейното жилище. Именно боят и наказанията липсват на сегашното деформирано и поощрявано от родителите поколение...“
Той е подкрепен и от член с псевдоним Lord, който казва: „Един шамар или няколко имат смисъл, ако са навреме и никакви думи, дебати или беседи не могат да ги заменят, но навреме!“
Потребител с ник dakota_ също се включва с крайно мнение, започвайки „тирадата“ си със „С добра дума и пистолет в ръка можеш да постигнеш далеч повече,отколкото само с добра дума." По-нататък пояснява, че има син и дъщеря, които са възпитавани предимно от майка си, и то с доста шамари.
„Дъщерята съм я шамаросвал 2-3 пъти и то като ученичка последните години в гимназията, било е заради безобразно поведение и лигавщина... Има ли лигавене и несериозно отношение, само с бой се оправя, с нищо друго...“, заявява той и малко по-късно допълва: „Сега разни психолози и психотерапевти ми пробутват лекции за благата дума, за дипломатично отношение, приятелски разговори и т.н. . Това не е лошо, но понякога само с това не става и се налага наред с добрата дума да усети и здравата ръка.“
Dezece пък споделя за своето детство, в което често е бил бит от родители и учители. „Не мисля,че боят с нещо ми е навредил, даже напротив... Сега и аз съм родител, имам дъщеря на 13 години. Старая се да я възпитавам, както и мен са ме възпитавали моите родители. Случва се и да отнесе някой шамар, когато си е заслужила. Смятам това за напълно нормално. Когато детето знае, че за всяко провинение го очаква реципрочно наказание, ще се замисли малко, преди да направи нещо нередно...“, категоричен е dezece.
Застъпниците на тезата за възпитание без бой във въпросния форум са само трима, сред които е майка на 19-годишно момче. Тя обаче говори за сина си в среден род и с умалителни имена, заради което тезите й се приемат изключително остро от останалите. Именно заради „възгледи“ като преобладаващите в споменатата тема по време на днешната конференция доц. Нели Димитрова, председател на Сдружение „Институт по социални дейности и практики", заяви, че България е страна с култура, фокусирана върху възрастните, вместо върху децата.
"Проблемът за физическото насилие на детето е пряко свързан с тези нагласи и култура, приемащи употребата на наказанието, включително физическото като необходимо зло", категорична е Димитрова. Мишел Либерт от Асоциация на педо-психиатрите в Лил, Франция пък подчера, че е огромна разликата между авторитетен и авторитарен родител. Експертите са категорични, че е необходимо е да се преосмисли системата за подпомагане и подкрепа на майчинството и на семействата с трудности. Те предлагат водещите институции в партньорство с неправителствени организации да разработят серия информационни мерки и дейности за „доброто родителство, което отхвърля телесното наказание“.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)