Прозападните настроения преобладават в Централна и Източна Европа, но България прави видимо изключение в някои отношения. Българите са по-малко привързани към ЕС и НАТО, макар че подкрепата за тях остава стабилно висока, над 50%, както и по-малко критични към Русия, сочи проучване на базираната в Братислава неправителствена организация GLOBSEC.
Изследването е проведено от GLOBSEC в България и още седем държави от Централна и Източна Европа - Чехия, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия. През март 2023 г. е била анкетирана представителна извадка от 1000 български респонденти въз основа на стратифицирана многостепенна случайна извадка под формата на телефонно интервю, осъществено с помощта на компютър. Профилите на респондентите са представителни за България по пол, възраст, образование, местоживеене и големина на населеното място.
Резултатите бяха представени на международна конференция в София миналата седмица, предаде БТА.
Анализът на Института за глобални анализи отчита две любопитни тенденции в България: младите респонденти и тези с висше образование не са настроени по-прозападно в сравнение със своите по-възрастни и необразовани сънародници. Така например 71% от българите между 18 и 34 години смятат, че ЕС диктува на страната, а повече от половината от най-младите искат силен лидер. 43% от респондентите със средно или висше образование винят за войната Украйна или Запада, а на практика равен дял от анкетираните с университетско и начално (или без) образование (съответно 27 и 26%) предпочитат Русия като стратегически партньор.
Общественото мнение в България контрастира с регионалното
Проучването отчита засилване на подкрепата за членството в Европейския съюз и НАТО и осъзнаване на заплахите от авторитарните режими от страна на обществата в Централна и Източна Европа. В същото време хората в региона остават уязвими за дезинформацията.
Анализът, направен от Института за глобални анализи, обаче отчита някои различия в обществените настроения в България:
- по-ниска привързаност към ЕС и НАТО (макар че подкрепата за членството в двете организации остава стабилно над 50%);
- по-малко критично отношение към Русия;
- най-слабо усещане измежду населението в осемте държави, че Москва и Пекин представляват заплаха;
- най-висока подкрепа за авторитарните лидери и вкоренени консервативни и антизападни възгледи.
71% от анкетираните българи искат страната да остане част от ЕС (втори най-нисък резултат след Словакия). Въпреки високата подкрепа за членството в ЕС, 70,7% от българските респонденти имат усещането, че съюзът диктува на България какво да прави. Освен повече от половината българи - 55,6%, се страхуват от въвеждането на еврото.
Що се отнася до отношението към НАТО, мнозинството от българските респонденти (57,8%) искат страната да остане част от алианса. Този дял обаче е най-нисък именно в България (наред със Словакия - по около 58%, за сравнение в Полша е 94%, а в Румъния и Унгария - по 89%). Освен това българите са на последно място, когато става въпрос за солидарност със съюзниците - само 44% от анкетираните в страната искат тя да се намеси, ако някой съюзник от НАТО бъде нападнат (Член 5 от договора за НАТО гласи, че атака срещу една държава от алианса ще се разглежда като нападение срещу всички страни от организацията).
Повечето българи виждат Русия като по-важен стратегически партньор от САЩ
Друга тенденция: повече българи смятат, че Русия е по-важен стратегически партньор от Съединените щати (съответно 25,6 срещу 19,9%). Институтът за глобални анализи обяснява отчасти предпочитанията към Русия с общата история и културната близост.
Само 34% от респондентите в България възприемат Русия като заплаха. Унгария е единствената друга държава, където този дял е под една втора (48%). За сравнение на това мнение са 88% от респондентите в Полша и 84% от анкетираните в Литва.
Съответно 85% от респондентите в Полша и 79% от тези в Литва смятат, че отговорност за войната в Украйна носи Русия. На другия полюс, това мнение споделят само 44% от анкетираните в Словакия и 40% от тези в България (в България е най-висок делът на респондентите, според които отговорност за войната носят Украйна, която "потиска" рускоезичното население, или Западът, който "провокира" Русия - съответно 17% и 34%).
Отново по същия модел, България е единствената държава, където подкрепата за предоставяне на военно оборудване на Украйна е под една втора (49%). За сравнение този дял е 93% в Полша и 89% в Литва. Освен това подкрепата за украинските бежанци е най-ниска сред българските респонденти (52%). Предпоследна е Словакия (59%), а на първите места са Унгария, Латвия и Полша (съответно 90, 82 и 81%)
Освен това в България е най-нисък делът на респондентите, които възприемат Китай като заплаха - само 15%. Два пъти повече българи виждат в сътрудничеството с Пекин икономически възможности и технологичен напредък (съответно 31,5 и 32,1%).
В България е най-висок делът на респондентите, които виждат заплаха в западните общества и техния начин на живот - 30,4%. Следва Словакия, а в останалите държави този дял е значително по-нисък.
Все пак повече от половината българи (59,7%) не възприемат западните ценности като заплаха. Това обаче важи и за Русия - 53,2% от българите споделят същото мнение и за нея. В Унгария този дял е още по-висок - 57,6%.
Най-популярният западен лидер в България е френският президент Еманюел Макрон (57,4%) от анкетираните имат положително мнение за него) Въпреки това страната ни е на първо място сред осемте държави и по одобрение за трима авторитарни лидери - руския президент Владимир Путин (32,1%), председателя на Китайската народна република Си Цзинпин (35,6%) и унгарския премиер Виктор Орбан (48,3%).
Съответно подкрепата за правата на ЛГБТ общността е най-ниска в България - 21%, макар да се наблюдава известен ръст от 2020 г., когато тя е била едва 13%. В Литва този дял е 22%, а в Словакия - 28 процента (тук обаче има рязък спад от 38% през 2020 г.). На другия полюс е Чехия (подкрепа от 72%), следвана от Унгария (56%) и Полша (54%).
Едва 31% от анкетираните българи имат доверие в медиите в страната. Този дял е по-нисък само в Унгария - 27%. На другия полюс е Литва с 53%.
Старшият сътрудник в Института за глобални анализи Кристофър Неринг подчерта, че на фона на войната на Русия срещу Украйна и между Израел и "Хамас" е изключително важно да се разработят ефективни стратегически комуникации за държавна и обществена устойчивост.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12107
1
23.10 2023 в 12:27
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?