„България е сред групата страни-членки на ЕС, които искат силна Европейска прокуратура и това е наша последователна позиция“, заяви днес министърът на правосъдието Христо Иванов след заседанието на Съвета на Европейския съюз „Правосъдие и вътрешни работи“ в Брюксел.
Страната ни подкрепи постигането на частичен общ подход по предложените разпоредби във връзка с Регламент за създаване на Служба на Европейския прокурор.
„Министърът на правосъдието на Франция дори посочи и борбата с тероризма като потенциална област, в която биха могли да се разширят правомощията на Европейската прокуратура, което е логично“, каза Иванов, но допълни, че все пак има държави, които не гледат с добро окона Европейската прокуратура
„Поредица от председателства през цялото време се опитват да навигират между тези два полюса, така че да се постигне консенсус. Едните се боят от това Европейската прокуратура да не е прекалено силна, а другите - от това да не е прекалено слаба", смята той.
„Що се отнася до конституционните промени, много зависи в какъв обем ще бъдат приети те, тъй като вие знаете, че освен онзи абсолютен минимум, който беше приет на първо четене в резултат на един доста труден компромис, има поредица от други предложения, като някои от тях биха имали съществено значение именно в такива случаи. Въпросът за влиянието им в подобни хипотези, много зависи от нюансите и от това до каква степен те съвпадат с конкретните текстове на тези предложения. Специално законът за борба срещу корупцията ще има едно хигиенизиращо влияние като цяло върху поведението и отношенията на лицата по високи етажи на властта, затова той е толкова важен“, добави министърт.
Във връзка с конституционните промени и къде са точките на най-силния сблъсък там, Христо Иванов отбеляза, че най-голям е спорът за правомощията на прокуратурата и нейното положение в рамките на съдебната власт: „От една страна, има предложения, които дават различни идеи и възможности за въвеждане на повече демократична отчетност и интегриране в дейността на прокуратурата. От друга страна, има много видима боязън и нежелание от страна на много хора и в парламента, включително, да се коментира тази тема.“
На въпрос как министърът гледа на призивите за оставката му в София, той отговори: „ С равнодушие. В крайна сметка решението е на премиера, така, че каквото той реши, това ще се случи.“
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.12 2015 в 17:54
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
03.12 2015 в 17:47
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Напрежение между Москва и Буенос Айрес заради руски дипломати, отказали проверка за алкохол
Разгневени габровци с подписка за прекратяване на лиценза на Енерго-Про
Възраждане иска да ограничи старостилната църква, след като ВКС я вписа като ''българска православна''
Възраждане иска да ограничи старостилната църква, след като ВКС я вписа като ''българска православна''
ЕС прие правила за общи зарядни устройства USB-C