Българската агенция по безопастност на храните прави проверки за изпълнение на мерките срещу COVID-19 във всички обекти за производство и търговия с храни във връзка с препоръката от Върховната административна прокуратура.
Европейският орган по безопасност на храните (EFSA), както и водещи научини институти в Европа излязоха със свои становища, че храната не пренася коронавирусната инфекция. На основание всички научни становища до момента БАБХ смята, че епидемията от COVID-19 не е основана на хранителни инфекции и причинена от храни, затова не е обоснована промяна на ЕМНКП.
Експерти на БАБХ са изготвили препоръки към всички бизнесоператори в сферата на хранителната индустрия с указания как здравните правила следва да се прилагат в различните обекти на производство, съхранение и търговия с храни.
Разписани са мерки за предотвратяване на възможността за пренасяне на вируса, като основен акцент са спазване на личната хигиена на персонала и потребителите, използването на предпазни средства за защита и дезинфектанти и необходимата дистанция между хората. Инспекторите, които извършват официален контрол в обектите в страната строго следят за спазването на мерките.
От БАБХ следят и изпълненинието на препоръките - храните, които се предлагат неопаковани или в насипно състояние да бъдат съхранявани по начин, който възпрепятства прекия досег на клиента с тях (предпазна бариера) или да са предварително индивидуално пакетирани. Алтернативен вариант е опаковане, което може да се извърши пред клиента, като тази дейност се извършва от служители, използващи предпазни средства.
От обявяването на извънредно положение в България инспекторите от отдел „Контрол на храни” при ОДБХ осъществяват своите задължения и извършват официалния контрол във всички работещи обекти за производство и търговия с храни, съобразявайки се с наложените мерки от Националния оперативен щаб за борба с COVID-19.
За резултатите от осъществения контрол БАБХ ще уведомява Върховна административна прокуратура.
За периода 16 - 27 март инспекторите на агенцията са извършили общо 3208 проверки в обектите за търговия на дребно и обекти за обществено хранене на терторията на цялата страна. Издадени са 35 акта за установяване на административно нарушение и 326 предписания. На един обект е наложено преустановяване на дейността поради незадоволителна хигиена.
Насочени са за унищожаване общо 366 кг храни поради изтекъл срок на годност, неправилно съхранение или без документи за произход.
Най-често констатираните нарушения при проверките са по отношение на предлагане на храни с изтекъл срок на годност, неправилно съхранение, предлагане на храни с несъответствие в етикетирането и други.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург