Камарата на архитектите в България иска президентът Румен Радев да наложи вето на приетите миналата седмица промени в Закона за устройството на територията.
Огромна част от промените са недомислени, ще доведат до правен хаос, а някои от тях са противоконституционни и ще вкарат граждани и инвеститори в съседски войни, изтъкват от КАБ и посочват 11 примера за твърденията си.
„В много от големите градове има възстановени частни имоти в територии, предвидени за улици. Те трябва да се отчуждят, но общините са много пасивни и разчитат на един вид доброволно-принудително даряване на тези части, за да се случат самите улици. Сега това на практика се вменява като задължение на гражданите, а не на общината. Тези текстове ще прехвърлят проблема при желаещите да строят, които ще са блокирани и ще трябва да издирват собственици на терени, попадащи в улиците, изтъкват архитекти. Това, според гилдията, може да е по силите на по-големи инвеститори, но ще смачка по-малкия бизнес и физическите лица, които искат да строят.
КАБ не приема и кратките срокове за обжалване на общия устройствен план, както и стесняването на кръга от лица, които могат да го правят. Според одобрените нови редакции в ЗУТ общите устройствени планове ще се обжалват в 14-дневен срок от обнародването в „Държавен вестник“. Това е два пъти по-къс срок спрямо общото правило в ЗУТ за обжалване до 30 дни, когато съобщаването е извършено чрез ДВ. Право да обжалват пък имат само непосредствено засегнатите - имотите, в които е предвидено да се изгражда публична инфраструктура, или тези, за които се установяват ограничения на собствеността. "Това представлява драстично ограничаване на правото на обжалване и влиза в колизия и с Конституцията, и с вече постановени конституционни решения", изтъкват архитектите.
Столичната община не бяга от ангажимента си да развива инфраструктурата и да облагородява средата в града. Но не мислим, че софиянци трябва да понасят допълнителна финансова тежест, за да догонват амбициите на строителните предприемачи. Столична община ще продължи да отчуждава терени за улици и публична инфраструктура според възможностите на бюджета, ще продължава да създава среда за инвестиции, отговарящи на нуждите на постоянно нарастващото население на града ни, но промените в ЗУТ ни дават възможност да не допускаме появите на нови квартали в подвитошката яка или в софийското поле, докато не изградим необходимата за добро качество на живот инфраструктура, отговарят от групата на ГЕРБ в СОС.
В текста на съветниците се казва още:
Нормално е ние и строителните предприемачи и техните говорители да имаме различна гледна точка. Нашата задача е да гарантираме хармоничното развитие на града, а тяхната е да реализират възможно най-бързо и най-мащабно обекта си и да преминат на следващия. Единствената ни цел е да въведем повече отговорност и координация. На практика, така се спира възможността в улиците да остават частни имоти и да се стига до прецеденти, като затваряне на улици или частни улици, каквито случаи не са изключение, заради реалната липса на общинска собственост върху част от уличната мрежа в квартали като „Витоша ВЕЦ Симеоново“, „Манастирски ливади“, „Малинова долина“, „Кръстова вада“ и др.
Другата съществена промяна, която постигнахме, е изискването при въвеждане в експлоатация на сградите с височина над 10 м, да бъдат изпълнени благоустройствени дейности и настилки по ред и в обем, определен от общинските съвети. Тази промяна, освен че не касае малките инвеститори, напълно защитава интересите на хората, които купуват новите си домове в тези сгради и е напълно в духа на споделената отговорност, която всички ние имаме към града си.
Получихме подкрепа и за затваряне на възможността да се строят сгради само с ателиета, които след това се продават и ползват като жилища, заобикаляйки по-високите изисквания за отстояния, които важат за жилищни сгради. В последните години се появиха подобни примери, които макар и в съответствие със закона, създават изключително неблагоприятна среда за обитаване. С новите текстове изискванията за отстояния между сгради с ателиета се изравняват с тези за жилищата. И това ще помогне да се спре презастрояването в града. Същата цел има и затварянето на вратата в закона, която позволяваше в зони за ниско и вилно застрояване да се заобикаля ограничението за максимална височина.
Много важен текст, който при налагане на вето на Закона, няма да влезе в сила, касае възможността на общините да премахват по облекчен ред мобилни съоръжения от паркове, градини и площадни пространства. От този текст се нуждае не само София, а всяка община, за да има инструмента да поддържа реда в градската среда.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)