Антикорупционният фонд (АКФ) започва проучване на влиянието на контролирания и купен вот в политическите избори в България. Изследването ще обхване периода от 2013 до днес, включвайки и предстоящите парламентарни избори през април 2021 година. Анализът ще се осъществи в рамките на проект „Нарушена легитимност: контролираният и купен вот в България, размер и влияние“, подкрепен от Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 - 2021.
„Съмненията за купуване на гласове и нередности в изборния процес съпътстват всички избори в България през последните 30 години. Голяма част от гласоподавателите са убедени, че тези практики обезсмислят изборите. Захващаме се с този проект, защото вярваме, че българските граждани има нужда от точна и обективна информация за това колко голям е купеният вот в страната и доколко влияе на изборните резултати“, заяви Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.
За да уточнят размера и влиянието на купения вот, експертите на АКФ ще анализират количествени и качествени данни за резултатите на проведените избори в периода 2013 -2020 г. Паралелно с това, те ще проведат интервюта с експерти от Централната избирателна комисия, АД „Информационно обслужване“, политолози и социолози. Събраните количествени данни ще бъдат подложени на статистически анализ, който ще позволи да се определят избирателни секции, в които рискът от купен вот е по-висок. В края на месец март 2021 г. АКФ ще представи доклад с резултатите на анализа. Заедно с него ще бъде представен и списък с избирателни секции, в които има по-висок риск от купуване на гласове, който ще може да подпомогне правоохранителните органи.
„Това ще позволи на правоохранителните органи по-ефективно да противодействат на купуването на гласове, включително на предстоящите през април 2021 г. парламентарни избори. Насочването на общественото и медийното внимание към изборните секции, в които се купуват гласове, ще направи и осъществяването на такива практики по-трудно“, коментира политологът Марио Русинов, част от екипа на проекта.
В следващия етап от проекта ще се извърши анализ и на резултатите от парламентарните избори от 2021 г., чиито констатации ще бъдат обобщени в заключителен доклад, който ще бъде представен публично под формата на кратко видео.
„Вярваме, че този проект ще ни позволи да говорим с по-конкретни данни по важен проблем на изборния процес в България. Това е първа стъпка към постигането на по-високо доверие на гражданите към изборния процес“, завърши Бойко Станкушев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)