Адвокат: Държавата манипулира данните за чистотата на въздуха

OFFNews 08 октомври 2024 в 16:30 2270 0

Данните за мръсния въздух в страната ни се укриват от МОСВ

Снимка БГНЕС/архив

Данните за мръсния въздух в страната ни се укриват от МОСВ

Националната система за контрол на качеството на чистотата на въздуха е компрометирана, обяви адв. Димитър Площаков, цитиран от БТА. Според него държавата укрива и манипулира данните, като пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на чистотата на атмосферния въздух, се поставят на места, където няма голямо замърсяване с фини прахови частици. 

Той завежда и спечелва дело за 10 000 лева обезщетение срещу Министерството на околната среда и водите заради понесени от него и семейството му вреди заради мръсния въздух. 

След широко и задълбочено проучване върху контрола на качеството на атмосферния въздух адвокат Димитър Площаков установява, че пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на качеството на атмосферния въздух, са далеч от кръстовища с голям трафик. 

В нашата страна Законът за опазване на околната среда вменява на министъра на околната среда да организира и ръководи националната система за контрол на качеството на атмосферния въздух, която се нарича още Национална автоматизирана система за контрол по качеството на въздуха. Дейността ѝ се администрира от Изпълнителната агенция по околна среда, обяснява адв. Площаков.

Състоянието на атмосферния въздух в страната ни се следи от общо 48 стационарни пункта, сърцевината на които представляват 30 на брой автоматични измервателни станции, разположени в 22 града“, уточни той. Системата ежедневно контролира концентрацията на фини прахови частици, серен диоксид, азотен диоксид, азотен оксид и др., каза адв. Площаков. Всички 30 автоматични станции работят в 24-часов непрекъснат режим на работа. Събраните данни чрез система за пренос на данни в реално време постъпват в регионалните инспекции по околна среда и водите.

По думите му компрометирането на системата се извършва чрез поставянето на автоматичните измервателни станции на места, които не са нормативно регламентирани. Това е направено заради наказателни процедури, които Европейската комисия е водила срещу страната ни. В хода на тях страната ни е докладвала, че е предприела мерки, в резултат на които се е стигнало до намаляване на концентрациите на основните замърсители. 

„Интересът ми по тази тема беше провокиран от скандалното преместване на една от двете пловдивски станции за мониторинг на качеството на атмосферния въздух. Това се случи през 2015 г. Свързах го с воденото през този период екологично дело, колективен иск на пловдивчани Срещу Община Пловдив и Регионалната инспекция по околна среда и водите в Пловдив“, разказа Площаков, който живее в Пловдив.

Директивата за качеството на атмосферния въздух изисква от държавите членки да предоставят подробна информация на обществеността. Приема се, че само когато гражданите са информирани, те могат да вземат участие в определянето на политиките и да предприемат адекватни действия, коментира адв. Димитър Площаков. 

Той разказа, че в Пловдив и други градове в страната автоматични измервателни станции са били преместени от натоварени кръстовища или участъци в тихи, периферни райони и покрити с дървесна растителност. И така станциите отчитат ниски нива на замърсеност в съответните градове.

Сред примерите, които посочи, са станцията в „Баня Старинна“, преместена в парк „Каменица“ и измервателната станция от „Орлов мост“ - преместена в двора на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). В страната ни пунктовете са разположени в градини в зелени територии, в малки квартали, далеч от центровете и от големите замърсители“, каза адвокатът. 

По-мръсен град от Пловдив не можах да намеря в страната ни, коментира той. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    НАТО възпира Армагедон от 1949 г. Свилен Спасов за новата книга от поредицата Власт и отговорност