Водените на отчет в Детската педагогическа стая през 2018 г. за тежки престъпления са 700 непълнолетни. Пет от тях са за убийство. "Това показва, че имаме престъпност, която се повтаря, проследима е в годините", каза депутатът от ГЕРБ Маноил Манев пред БНР.
Вчера Манев обяви, че премиерът е наредил на хората си в парламента да направят промени в Наказателния кодекс, с които да не е задължително да се спазва нормата, че ако извършителят е непълнолетен, не може да получи по-сериозна присъда от 12 г. Поводът за поправката е убийството на 18-годишно момиче в Галиче от 17-годишен младеж.
„Акцентът е да може съдът да дават наказания без редукцията, заложена в особените правила за непълнолетните. В текста е записано, че каквото и наказание да се полага, то не може да бъде над 12 г. Идеята на законопроекта е да дадем възможност след всички експертизи и в убедеността си съдът да произнесе такава присъда, каквато лицето заслужава. Имаме хора, минали през съдебната система вече, а те знаят много добре, че по-голямо наказание от това, което пише в закона, няма как да му бъде приложено“, допълни Манев.
Той подчерта, че ще се даде възможност на съдиите, убедени, че подсъдимият не може да бъде превъзпитан и променен за тези 12, да му приложат по-тежко наказание.
Маноил Манев обяви, че текстът за промяната вече е готов и ще бъде подложен за обсъждане.
"Дебат ще се проведе с прокуратурата, с правистите в Народното събрание, с адвокатурата. В този дебат целта е да се постигнат три неща – яснота, че като извършиш престъпление, ще получиш наказание, че това наказание ще се случи сега и бързо, че наказанието съответства по справедливост на извършеното деяние", коментира депутатът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург