150 ученици ще учат за дрогеристи в България от есента, когато към съществуващите паралелки ще се бъдат прибавени още две. Такива се откриват в София и Силистра. Учениците в тях се обучават по австрийска програма. В столицата класът ще е в Професионална гимназия по екология и биотехнологии "Проф. д-р Асен Златаров", а в Силистра - в Професионална гимназия по производствени технологии "Евлогий Георгиев".
Учениците ще преминат 5-годишен образователен курс от 8. до 12. клас в дневна форма на обучение. През първите две години те ще изучават общообразователни и специални предмети, а в последните три години в допълнение на часовете в училище ще преминат и задължителна производствена практика. Тя ще бъде по няколко седмици в рамките на учебната година по график, изготвен от училищата.
Младежите завършват с професия и с диплома за средно образование.
Обучението по специалността с официално наименование “Консултант ĸoзмeтични, парфюмерийни, биологични продукти и битова химия", специалност „Осигуряване на продуктова информация“ в страната започна през учебната 2020/2021 г. по инициатива на голяма верига за търговия с дрогерийни стоки у нас. Към момента има по две паралелки във Варна и Плевен и една в Димитровград, където прием е обявен и за следващата учебна година.
„Дрогерист“ е специфична професия, която съществува от десетилетия в немскоезичния свят. Нейното развитие е свързано с нарастването на популярността на специализирани вериги за търговия с дрогерийни стоки и разширяването на асортимента в тях. Първоначално в тези магазини са се продавали основно изсушени билки, масла и подправки. В по-ново време асортиментът се разширява и започват да се предлагат козметични продукти, почистващи препарати, различни храни и др. Това налага в магазините да има специално обучени специалисти и така започва развитието на професията „дрогерист“.
Обучението по специалност „Осигуряване на продуктова информация“ бе ново за България и в основата беше заложен дългогодишния австрийски опит. Учебниците, по които учат децата в Австрия, бяха преведени на български език и адаптирани според локалните специфики. Така учениците могат да получат същите знания и компетентности, каквито имат и връстниците им в Австрия и Германия, без да напускат родните си места.
Завършилите специалност „Осигуряване на продуктова информация“ могат да се реализират като висококвалифицирани консултант, да разработват и произвеждат био продукти и козметика. Задълбочените познания по химия и биология биха улеснили прехода от средното към висшето образование за онези, които биха се насочили към попрището на лекар или фармацевт.
През предстоящата учебна 2023/2024 г. първите ученици дрогеристи в системата на дуалното обучение в България ще започнат практиките си в реална работна среда. Единадесетокласниците от Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Д. И. Менделеев“ във Варна ще имат платена практика в магазините на водеща верига за търговия с дрогерийни стоки в България. Учениците ще прекарват по два дни седмично в практика, а от учебната 2024/2025 година – по три.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)