Фиксирани екипи от водещи на новините, преместване на предаването "Панорама" в събота или в неделя и създаване на Библия със златни правила за вътрешните продукции - това са част от идеите на Константин Каменаров за развитието на Българската национална телевизия, които той представи пред Съвета за електронни медии като кандидат в конкурса за генерален директор.
В концепцията си Каменаров акцентира най-силно на програмата и на търсенето на допълнителни източници на финансиране за медията извън отпускания ѝ от държавата бюджет.
Каменаров посочи, че БНТ е лидер в новинарското и публицистично съдържание. Според него, за да разшири тя своето влияние, трябва да изпълни цялата си програма с качествени продукции и в това трябва да е съсредоточен целият човешки и финансов ресурс.
Той изброи няколко конкретни идеи в тази посока. Една от тях е административна реформа, която да редуцира морално остарелите звена и да намали служителите в пренаселените дирекции, като в същото време се подсилят други звена, в които има недостатъчно кадри - например в маркетинга и продажбите. Търговските звена трябва да насочат усилията си към търсене на европейско финансиране или към партньорства за социална отговорност с големи корпорации. Части от бюджета на БНТ, които сега по регламент се дават за други дейности, могат да бъдат предоговорени и да бъдат насочени също към програмата, каза той.
Каменаров споделя виждането, че е добре продуктовото позициониране да бъде позволено и извън кино продукциите, а рекламните слотове в праймтайма да се увеличат.
Първата си задача като генерален директор за него би била да събере екип от модерно мислещи и можещи хора, а втората - да направи одит на състоянието на телевизията.
Бъдещето на каналите на БНТ той вижда с БНТ1 като политематичен флагман, придружен с група профилирани канали. БНТ2 например трябва да стане културно-образователен, посочи Каменаров. Той добави, че би променил изцяло философията на вземане на решения относно програмирането. Във всяка област - например спорт, информация, култура, забавление трябва да има няколко експерти от същата област, които да изработят Библия със златни стандарти за програмните продукти. Това ще е нашият обществен договор, каза той.
Каменаров попита риторично знае ли някой кой води "По света и у нас" днес? Според него е нужна по-консервативна схема при водещите - например две двойки да се редуват за по цяла седмица, или да има една двойка за делничните дни и една за уикендите.
Според бившия новинар предаването "Панорама" трябва да се премести в събота или неделя, защото решението за преместването му в петък, за да се освободят почивните дни за програма с по-лека тематика, е остаряло.
На въпрос дали би се разделил с факторите, определящи програмата на БНТ, Каменаров не отговори директно. Той коментира, че трябва обща шапка за програмирането на отделните канали, между които сега нямало достатъчна координация.
Кандидатът за генерален директор коментира и съдържанието на сутрешните блокове, които според него предлагат свирепа журналистика, а трябва да са фонови предавания, след които зрителите да не излизат освирепели и озверели от вкъщи.
На въпрос на Мария Стоянова от СЕМ какво е било професионалното му поприще в периода 2013/2017 г, той отговори, че се е занимавал с консултантска, лобистка дейност и нетуъркинг за компанията Ernst and Young, но не го в вписал в биографията си, защото не е работил на трудов договор.
По-късно днес СЕМ ще изслуша и последния, шести кандидат за генерален директор - Емил Кошлуков. Името на генералния директор ще стане ясно след гласуване в СЕМ утре, 23 август.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си