Четири мерки за подобряване на журналистическата култура в България са предложени в доклад, изготвен в рамките на научно-изследователския проект „Медийната система и журналистическата култура в България“. Това каза д-р Иво Инджов, доцент по журналистика във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ (2015-2023), eксперт по политически комуникации, който е автор на доклада съвместно с президента на фондация „Медии 21“ д-р Бисера Занкова.
По думите му едно от най-важните наблюдения в изследването е, че проблемите в медийната среда не се решават въпреки синхронизирането на националното медийно законодателство със западноевропейските медийни стандарти и медийните директиви на Европейския съюз (ЕС).
Според авторите на доклада е необходим нов закон за медиите, съобразен с предстоящия да бъде приет Европейски закон за свобода на медиите.
„От 1998 г. Законът за радиото и телевизията е многократно допълван и изменян, като подробностите минават разумните граници за прилагането му. Инструментът е еклектичен, а е необходим нов систематичен поглед върху проблемите на медиите“, пишат те. Допълват, че Законът за радиото и телевизията (ЗРТ) се отнася само до аудиовизуалните медии.
Необходима е нова философия и структура на медийния регулатор, смятат още Инджов и Занкова. Те посочват, че процедурата на подбор на членове на новия регулатор трябва да „излезе от политическата орбита, като се предвидят гаранции за гражданско участие“.
Третата мярка, предложена в доклада, е за нов модел за публично финансиране на медиите. Авторите отбелязват, че освен субсидиите за Българската национална телевизия, Българското национално радио и БТА, държавните и публичните институции финансират различни медии и по други канали. Би могло да се помисли и за създаване на поддържан от независим орган сайт, който да информира по достъпен начин и да визуализира данните от междувременно свързани помежду си регистри за публичното финансиране на медиите, вкл. от общините, се казва още в доклада.
Създаването на фонд за подкрепа на качествената журналистика е последната мярка, описана от Иво Инджов и Бисера Занкова. Според тях фондът трябва да бъде обезпечен от държавата, но и с други средства, като те бъдат разпределяни прозрачно и когато е необходимо – на конкурсен принцип, от независим колективен орган.
Докладът е изпратен до правителството, парламента, Съветът за електронни медии (СЕМ), Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Асоциацията на европейските журналисти, Съюзът на българските журналисти (СБЖ) и други граждански организации, които имат отношение към свободата на изразяване и свободата на медиите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)